Ciekawe miejsca w Nowym Dworze Mazowieckim

  • Sharebar

Nowy Dwór Mazowiecki to niewielkie miasteczko liczące niespełna 30 tysięcy mieszkańców. Położone w Kotlinie Warszawskiej, około 30 kilometrów od centrum Warszawy, w widłach trzech rzek, czyli Wisły, Narwi oraz Wkry. Ze względu na swoje położenie i historię można znaleźć tam całkiem dużo atrakcji różnego rodzaju.

Chyba najbardziej znanym miejscem Nowego Dworu Mazowieckiego jest monumentalna Twierdza Modlin.  Jej budowa została zapoczątkowana już na początku XIX wieku, a konkretnie w roku 1806. Rozkaz jej wybudowania wydał sam Napoleon podczas swojego pobytu w Poznaniu. Twierdza Modlin oraz inne umocnienia, których budowa została zapoczątkowana w tamtym okresie miały na celu zwiększenie zdolności obronnych powstałego wówczas Księstwa Warszawskiego.

Pierwotnie twierdza była budowlą ziemno-drewnianą z 5 bastionami, jednak w ciągu ponad stu lat wielokrotnie ją przebudowywano, aż do osiągnięcia stanu, w którym można podziwiać ją obecnie. Twierdza Modlin składa się z części centralnej, czyli cytadeli oraz dwóch pierścieni fortów, zewnętrznego oraz wewnętrznego (wzniesione zostały przed I Wojną Światową, chociaż ich budowa została zapoczątkowana już w latach 80. ). Obecnie twierdza odrobinę podupadła, co jednak nie oznacza, że nie warto jej zwiedzać. Dobrym pomysłem jest wynajęcie przewodnika, dzięki któremu możliwe będzie obejrzenie miejsc na co dzień niedostępnych dla turystów.

Poza Twierdzą Modlin, w najbliższej okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego są również inne ciekawe rzeczy, które warto obejrzeć. Jest to na przykład położony zaledwie 10 kilometrów od miasta Kampinoski Park Narodowy. Cechuje się on nie tylko znacznymi walorami przyrodniczymi, ale także licznymi miejscami wiążącymi się z historią polskich walk niepodległościowych (np. Sosna Powstańców w Górkach albo cmentarz wojenny i muzeum w Palmirach).

Warto również skorzystać z atrakcyjnej lokalizacji Nowego Dworu Mazowieckiego w widłach trzech rzek (Wisła, Narew, Wkra) i na przykład wypożyczyć kajak albo powędkować.

Jak widać możliwości spędzania czasu w Nowym Dworze Mazowieckim jest całkiem sporo, wystarczy tylko wynająć dobre miejsce noclegowe (na przykład hotel Nowy Dwór Mazowiecki) i poznawać okolicę, bo naprawdę jest tego warta.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (2 oddanych głosów)
Ciekawe miejsca w Nowym Dworze Mazowieckim, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Ciekawe miejsca w Polsce
  2. Ciekawe miejsca do zobaczenia w Zakopanem
  3. Ciekawe miejsca w Europie – Zamki nad Loarą, Praga, Sycylia
  4. Ciekawe miejsca – Wejherowo
  5. Ciekawe miejsca na imprezę w Twoim mieście
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.