Zakup roweru górskiego, trudny wybór?

  • Sharebar

Kupno dobrego roweru górskiego nie jest wcale taki łatwe jak mogło by się wydawać. Trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy, tak aby jazda na rowerze była dla nas przyjemnością oraz by służył nam przez jak najdłuższy okres czasu. Oto parę wskazówek, czym się kierować przy jego kupnie.

Na początku musimy zastanowić się do jakiego typu jazdy szukamy rower. Czy ma on być w pełni amortyzowany czy wystarczy tylko rower z przednim amortyzatorem, tzw “hardtail”. Obie kontrukcję mają swoje zalety i wady oraz służą do różnego stylu jazdy.

Rowery z amortyzowaną ramą, tzw “full’e” mają zastosowanie głównie w Downhill’u, lecz także popularne są w Freeride’dzie,  Enduro, All Mountain czy też coraz częściej w spokojniejszym Cross Country (XC). A więc wszystkie te dyscypliny, gdzie występują spore nierówności. Tutaj ważną rzeczą jest odpowiednie dobranie tylnego amortyzatora do naszej wagi. Robi się to przez wybór sprężyny przeznaczonej pod konkretne obciążenie. Ta kwestia nie dotyczy amortyzatorów powietrznych, w których twardość ustawiamy poprzez napompowanie go odpowiednim ciśnieniem.

Sztywniaki, czy też “hardtail’e” mają inne zastosowania. Głównie spisują się w dyscyplinach, gdzie ważna jest większa kontrola nad rowerem i lepsze wyczucie go. Kolejną zaletą jest ich waga, zazwyczaj są lżejsze od rowerów typu “full”, ale oczywiście to wszystko odbywa się kosztem wygody tylnej amortyzacji na wyboistych trasach. Musimy się zdecydować czy zależy nam na wygodzie tłumienia wszelkich wybojów na trasie czy na lepszej kontroli i wyczuciu roweru.

Gdy zdecydujemy się już na typ jaki rower górski, nas interesuje, patrzymy na materiał z jakiego wykonana jest rama. Do wyboru mamy carbon, aluminium oraz stal. Ramy wykonane carbonowe, a raczej z włókna węglowego są lekkie i sztywne, są też bardzo wytrzymałe, lecz niestety dalej stosunkowo drogie. Z tańszych alternatyw zostaje nam aluminum oraz stal. Oba materiały obecnie pozwalają na wykonanie ram o podobnej wadze, lecz zupełnie inaczej się zachowują. Ramy z aluminium są sztywne, przez co przy większych siłach pękają, za to ramy z stali są bardziej elastyczne, co może powodować dziwne uczucie gięcia roweru, gdy włożymy więcej siły przykładowo biorąc zakręt. Tutaj kolejny wybór zależy od naszych preferencji i budżetu jaki chcemy przeznaczyć na rower MTB.

Kolejną jedną z ważniejszych rzeczy jest przedni amortyzator. Podobnie jak z tylnym, aby jazda sprawiała jak największą przyjemność powinien być dobrany o odpowiedniej twardości do naszej wagi. Amortyzatory przednie występują w wersji klasycznej oraz dwupółkowej, o podwyższonej wytrzymałości. Przeznaczone one są głównie do Downhill’u. Oczywiście wybierając amortyzator zwracamy uwagę na jego skok. Im większy, tym większe nierówności jest w stanie wytłumić.

Następną rzeczą są koła. Obecnie mamy na rynku do wyboru trzy rozmiary kół: 26, 27.5 oraz 29 cali. Im większe koła, tym bardziej stabilny rower i lepiej radzi sobie z większymi nierównościami. Mniejsze koła mają za to zaletę w większej zwrotności, a więc łatwiejszym wchodzeniem w ostre zakręty.

Pozostały osprzęt dobieramy do naszych preferencji. Naped, czyli korby i zębatki, szukamy z odpowiednim przełożeniem, większym dla rowerów przeznaczonych do zjazdów, mniejsze, gdy chcemy także nim podjeżdżać. Hamulce, oczywiście najlepiej tarczowe, tutaj hydrauliczne mają przewage nad mechanicznymi odpowiednikami, bardziej płynną regulacją siły hamowania, tzw. modulacją. Szerokość jak i wznios kierownicy dobieramy odpowiednią do naszych upodobań. Pedały, w wersji SPD, czyli wpinane (wtedy potrzebujemy także specjalnych butów) albo w wersji klasycznej.

Gdy już zdecydujemy się na konkretne parametry roweru górskiego, nie pozostaje nam nic innego jak wybrać się do sklepu rowerowego i dokonać zakupu. I oby nasz nowy rower MTB służył jak najdłużej i sprawiał jak największą przyjemność z jazdy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak dobrać ramę roweru?
  2. Trudny wybór
  3. Miasta
  4. Ćwiczenia na rowerze treningowym
  5. Trudny angielski?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.