O jeździectwie – porady i ciekawostki

  • Sharebar

Istnieje wiele ciekawych form aktywności sportowej. Jedną z nich jest jeździectwo. Co trzeba wiedzieć o tym sporcie, nim spróbujemy w nim własnych sił?

Przede wszystkim o jeździectwie powiedzieć trzeba, że jest to sport pod jednym względem specyficzny. Chodzi mianowicie o to, że osiągane w nim wyniki nie zależą tylko od człowieka, ale także od innej istoty żywej, a mianowicie konia. To w sposób bardzo istotny determinuje charakter całego sportu jakim jest jeździectwo. Bowiem by zaistniało powodzenie dobry jeździec musi trafić na dobrego konia. W pierwszym wypadku jest to wypadkowa zdolności połączonej z ciężką pracą, w drugim raczej naturalnymi cechami osobniczymi. Innymi słowy: dobry jeździec na słabym koniu nic nie wskóra, najlepszy nawet rumak pod kiepskim sportowcem nie pokaże swych możliwości.

 

Kask jeździecki oraz inne wyposażenie

 

Do uprawiania jeździectwa konieczny jest profesjonalny sprzęt i ubiór, które to zapewnią wygodę oraz bezpieczeństwo. Do najważniejszych elementów stroju jeźdźca należy niewątpliwie kask, którego zadaniem jest odpowiednia ochrona głowy. To absolutna podstawa. Startowanie w zawodach bez kasku lub toczka jest wykluczone. W ubiorze jeźdźca liczą się także bryczesy, czyli specjalistyczne spodnie, które nie posiadają szwów w kroczu. Cechuje je także wzmocnienie materiałowe na wysokości ud. Gwarantuje to swobodę ruchów oraz wolność od otarć. Niemniej ważne są buty. Powinny być odpowiednio wysokie, tak by nie przeszkadzać jeźdźcowi w odpowiednim dosiadaniu konia. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje butów jeździeckich: sztyblety i oficerki. Te drugie używane są częściej przez jeźdźców zaawansowanych.

 

Trening

 

Jeżeli jesteś osobą, która łatwo się zniechęca, to jeździectwo prawdopodobnie nie jest sportem dla ciebie. Bowiem obejmuje on kilka stopni wtajemniczenia i jest w początkowej fazie raczej żmudną pracą. W pierwszym okresie adept jeździectwa uczy się prawidłowo dosiadać konia oraz posługiwać pomocami. Dopiero w dalszej kolejności, gdy ten etap zakończy z pozytywnym rezultatem może przejść specjalistyczne szkolenie, które ukierunkuje go już na konkretną konkurencję, skoki przez przeszkody czy ujeżdżanie.  Nie ma tu miejsca na drogi na skróty.

 

Czytaj więcej: jeździecki sklep internetowy

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.