Jak zacząć uprawiać jogę?

  • Sharebar

Joga bardzo często kojarzy się z trudnymi pozycjami, które wymagają wielu lat treningu. Takie stereotypy zazwyczaj odstraszają osoby, które nie czują się wystarczająco sprawne, żeby wykonywać wymagające ćwiczenia. Warto jednak pamiętać, że joga jest praktycznie dla każdego i pod okiem doświadczonego nauczyciela możemy szybko zrobić duże postępy.

Poprzeczka nie jest zawieszona wysoko

Rozpoczęcie nauki jogi nie wymaga więc ani dużej sprawności fizycznej, ani szczególnego przygotowania. Nie musimy również posiadać drogiego sprzętu oraz specjalnego stroju. Wszystkie akcesoria, które mogą nam być potrzebne do wykonywania ćwiczeń, powinny znajdować się na wyposażeniu sali, w której będą odbywały się lekcje. Bardzo przydatna może okazać się mata do jogi, która ma specjalną powierzchnię zapobiegającą ślizganiu się stóp. Ma to duże znaczenie, ponieważ jogę zawsze uprawiamy boso. Strój, który nie będzie krępował ruchów oraz odpowiednia mata zapewnią nam komfortowe wykonywanie ćwiczeń.
Oczywiście oprócz swobodnego poruszania się ważny jest także nasz komfort psychiczny, dlatego na samym początku nie powinniśmy stawiać sobie zbyt dużych wymagań. Warto pamiętać, że nie ma nic złego w tym, że stracimy równowagę lub nie będziemy potrafili wykonać trudnych pozycji. Ważne żeby nie zniechęcać się zbyt szybko i systematycznie trenować, wtedy zauważymy pozytywne efekty wykonywanych ćwiczeń i zaczniemy robić postępy.

Ważna jest zgrana grupa

Bardzo pomocna na pewno okaże się życzliwa postawa nauczyciela oraz grupy, w której będziemy ćwiczyć, dlatego warto starannie wybrać zajęcia. Oczywiście znaczenie mają kwestie techniczne, takie jak wyposażenie sali czy dojazd, ale ważniejsze są kompetencje nauczyciela oraz wielkość grupy. Czym mniej osób przypada na jednego instruktora, tym lepiej, ponieważ będziemy mogli liczyć na bardziej indywidualne podejście. Nauczyciel, który będzie mógł poświęcić nam część czasu, pomoże w skorygowaniu popełnianych błędów i poprawieniu techniki, co sprawi że nasz wysiłek zacznie przynosić lepsze efekty.

Na koniec

Warto pamiętać, że nie powinniśmy zmuszać się do wykonywania ćwiczeń. Uprawianie jogi powinno przede wszystkim sprawiać nam przyjemność oraz mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Na początku najlepsze efekty przyniesie staranne wykonywanie prostych pozycji. Nie możemy się także zbytnio forsować. Jeśli cierpimy na jakieś choroby, na przykład zwyrodnienie kręgosłupa, musimy zawsze poinformować o tym nauczyciela, który może w takiej sytuacji zaproponować nam alternatywne pozycje, bardziej odpowiednie dla naszego stanu zdrowia.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak zacząć uprawiać jogę?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.