Historia siatkarstwa

  • Sharebar

Sukces naszych siatkarzy w trakcie Mistrzostw Świata, podczas których radykalnie zdetronizowaliśmy do tej pory hegemoniczne rządzącą światowymi boiskami Brazylię, na pewno sprawi lawinowy wzrost popularności tego sportu w Polsce. Siatkówka od dawna była modnym i często praktykowanym zajęciem, teraz jednak ma szansę wysforować na czoło, jako nowy sport narodowy.

Piłka w grze!

Swoje początki piłka siatkowa datuje na 1895 rok, kiedy jeden z trenerów z Young Men’s Christian Associacion (YMCA) opracował pierwsze zasady tej gry, wtedy nazwanej Minonette. Pierwszy, pokazowy mecz tej dyscypliny odbył się 5 lutego 1895 roku w Massachusetts. W 1947 roku do życia powołana została w Paryżu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, z Paulem Libaudem na czele. Pierwotny skład kapituły liczył przedstawicieli z czternastu państw, w tym Polski. Pierwsze Mistrzostwa Świata Piłki Siatkowej mężczyzn odbyły się w 1949 r. Trzy lata później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata Piłki Siatkowej kobiet. W 1964 roku Piłka Siatkowa została włączona w poczet dyscyplin olimpijskich. Działo się to przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Siatka polska

W Polsce pierwszy pokazowy mecz piłki siatkowej odbył się w 1919 roku. Trafił tu najprawdopodobniej za pośrednictwem YMCA i na stałe zadomowił się na salach gimnastycznych. O popularność musiała konkurować z innymi tradycyjnymi grami, takimi jak szczypiorniak czy palant. W 1929 odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej, w kategorii mężczyzn wygrane przez YMCA Łódź, a w kategorii kobiet – AZS Warszawa. Od 1957 roku istnieje Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), zrzeszający siatkarzy i trenerów z całej Polski. To właśnie wtedy budować się zaczęła hegemonia siatkówki na lekcjach wychowania fizycznego.

Obecnie siatkówka jest jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych, zarówno prywatnie jak i w ramach szkolnych zajęć. Nic dziwnego – nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest interesująca i zajmuje większość klasy na długie godziny. Sklep siatkarski jest łatwy do odnalezienia, zarówno stacjonarnie, jak i on-line. A to tylko kilka z zalet siatkówki w stosunku do innych dyscyplin. Dzięki temu łatwo jest odławiać coraz więcej talentów w tej dziedzinie i tworzyć wysokiej klasy drużyny, gotowe do gry w kolejnych zawodach. Naprawdę warto zwrócić na nią uwagę!

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Biografia gwiazdy siatkówki
  2. Historia narciarstwa biegowego
  3. Historia Sylwestra
  4. Euro 2012 – wielkie nadzieje Polaków
  5. Historia zapisana pod ziemią
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.