ASG i PAINTBALL – gry dla chłopców

Paintball
  • Sharebar

Aktywny sposób spędzania wolnego czasu, zdrowa adrenalina, rywalizacja, emocje, wreszcie hobby i miłość do tego, co się robi – tak w kilku słowach można określić ASG i PAINTBALL. Zarówno jedna, jak i druga są grami scenariuszowymi, strategicznymi, które aktywizują naszą szybkość myślenia, zdecydowanie i determinację. Są tak naprawdę dla każdego – wiek, płeć nie ma tu większego znaczenia. Potrzebny jest jedynie odpowiedni sprzęt, chęć rywalizacji i oderwania się od realnego świata. Choć obie polegają – najprościej mówiąc – na strzelaniu, wyeliminowaniu przeciwnika czy zdobyciu jego bazy, to mimo tego gry te bardzo różnią się od siebie.

Jakie są różnice?

O Paintballu słyszał chyba każdy. To gra, hobby, które stało się najszybciej rozwijającym się sportem w ostatnim dwudziestoleciu nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Są dwie odmiany Paintbalu – leśny (woodspall) i sportowy (speedball). W grze umundurowani członkowie teamów uzbrojeni są w pneumatyczne karabinki wypełnione żelatynowymi kulkami z farbą, biegają po wyznaczonym terenie i eliminują przeciwników. Sprzęt, którego używają to przede wszystkim markery (karabiny paintballowe), amunicja – czyli kulki z barwnikiem w środku, a także specjalne umundurowanie, które chroni ich ciało przed strzałem. W momencie trafienia przeciwnika kulka pęka farbując w widoczny sposób cel. Kulki te są nietoksyczne, a także całkowicie biodegradowalne. Przy pierwszym deszczu ślady rozgrywek natychmiast znikają. Sam marker jest urządzeniem pneumatycznym. Ich różnorodność jest naprawdę imponująca. To, na jaki się zdecydujemy (mechaniczny czy wysokiej klasy elektro – pneumatyczny) zależy już przede wszystkim od naszych funduszy, oczekiwań i zaangażowania w nasze hobby. Siłą napędową jest dwutlenek węgla, który w skroplonej postaci, w specjalnej butli przykręca się do markera. Jest on najczęściej używanym zasilaniem przede wszystkim dlatego, że jest tańszy od sprężonego powietrza, a po drugie, łatwiej dostępny. W momencie naciśnięcia spustu gaz rozpręża się i wyrzuca kulę z lufy.

Czym natomiast jest ASG i czym różni się od Paintballa? Jest to również gra strategiczna, zespołowa, ale oparta na konstrukcji działań wojennych. Gracze podzieleni są zazwyczaj na dwie strony konfliktu i używają do eliminacji przeciwnika replik broni palnej, strzelających plastikowymi kulkami o średnicy 6 lub 8 mm. Gra ASG różni się więc od Paintballa przede wszystkim sprzętem, a także umundurowaniem. Karabin, mundur, a także cała sceneria wygląda najczęściej jak scenariusz gry historycznej czy policyjnej. W czasie zabawy gracze stosują zagrania przypominające taktykę wojenną. W Polsce ASG jest stosunkowo młodym hobby, które tak naprawdę dopiero się rozwija, ale rozwój i zainteresowanie nim jest coraz większe. Cały czas wzrasta więc zapotrzebowanie i wymagania fanów tego typu gier, powstają nowe, coraz bardziej ulepszane repliki broni, a także nowe stroje. ASG przyciąga również wielu graczy paintballowych.

Co wybrać – ASG czy paintball?

Trudno stwierdzić. Najlepiej wypróbować każdą z wymienionych możliwości i wtedy podjąć decyzję. Choć różnią się sprzętem, trybami czy mechaniką, to jednak mają wiele cech wspólnych – gwarantują dobrą zabawę, aktywność fizyczną, integrację zespołową, niezapomniane wrażenia…

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym bron.pl

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Elektroniczny Paintball
  2. Gry dla dzieci Star Trek
  3. Gra w paintball – powrót do młodości
  4. Czym są gry airsoft?
  5. Gry dla malucha.
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.