Po co legalizacja wag w handlu?

  • Sharebar

Wchodząc do sklepu nie zdajemy sobie sprawy z urządzeń, które umożliwiają i ułatwiają nam robienie zakupów. Bardzo często nie myślimy o tym, bo i po co? Natomiast warto widzieć, że dzięki kasie, czy wagom sklepowym nie musimy przejmować się takimi drobnostkami jak odpowiednia ilość marchewek, czy łączna cena zakupów.

To co powinniśmy wiedzieć o wagach sklepowych, to przede wszystkim to, że są prawie nieomylne. A to za sprawą zastosowanej w nich technologii, która potrafi ustalić ciężar danego przedmioty z precyzyjną dokładnością. W sprzedaży jest duża różnorodność wag, które w zależności od swojego zastosowania mają mniej lub bardziej czułe czujniki. Zdecydowanie nie są one tak precyzyjne jak wagi laboratoryjne, nie mniej jednak nikt nie wymaga od pani sprzedawczyni podania wagi schabu z dokładnością do 4-5 miejsc po przecinku. W wypadku wag sklepowych nieznaczne zaokrąglanie wagi nie jest niczym złym. Dodatkowo warto wiedzieć, że urządzenia te zawsze powinny posiadać swoją legalizację. Bez tego znaczka nie mogą być dopuszczone do użytku w handlu. Legalizacja daje gwarancje klientom, że sprzedaż jest legalna. A czym właściwie jest ta legalizacja? Otóż jest to zaświadczenie wystawiane przez Obwodowy Urząd Miar. Na specjalnej znamionowej tabliczce przyklejana jest główna cecha roczna. Dla bezpieczeństwa na plombach zabezpieczających wybija się także cechy zabezpieczające. Należy bardzo ostrożnie obchodzić się z tym miejsce i dbać by nie było zniszczone. Nieczytelność cechy legalizacyjnej albo uszkodzenie plomb automatycznie cofa legalizację, a waga nie może być już wykorzystywana w handlu. Zadaniem właściciela sklepu i tym samym wagi sklepowej jest dbanie o czytelność znakowania. Jeżeli chodzi o czas legalizacji, to został on wyznaczony w dwóch etapach. Legalizacja nowo kupionej wagi określana jest na 3-4 lata. Jest to tzw. Legalizacja pierwotna. Po tym okresie właściciel wagi sklepowej musi urządzenie zgłosić do ponownych, okresowych legalizacji. Warto wiedzieć, że przed oddaniem wagi do ponownej legalizacji powinno się wcześniej przeprowadzić jej przegląd w autoryzowanym zakładzie naprawczym.

Na zakończenie warto także wspomnieć, że nie każda waga ma obowiązek legalizacji. Takie świadectwo natomiast jest niezbędne podczas sporządzania lekarstw i w praktyce medycznej. Dodatkowo legalizacja niezbędna jest w urządzeniach wykorzystywanych w laboratoriach farmaceutycznych i medycznych podczas przeprowadzania różnych analiz i badań. Nie można zapominać o handlu, gdzie wagi sklepowe oraz takie wykorzystywane podczas paczkowania, stanowią podstawę do naliczania opłat. Natomiast w przypadku różnych magazynów i warsztatów legalizacja wag nie jest potrzeba. Bez problemu mogą one działać bez takiego świadectwa.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wagi etykietujące umożliwiają wydruk etykiet
  2. Normy dotyczące prowadzenia handlu
  3. Samochody ciężarowe
  4. Stacje diagnostyczne i ważenie pojazdów
  5. Drogi niszczone przez kierowców
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.