Jedwab a jego historia

jedwab
  • Sharebar

Od tysięcy lat jedwab był materiałem bardzo cennym i pożądanym.

Technika jego produkcji była owiana tajemnicą i pilnie strzeżona najpierw przez Chińczyków, a następnie przez Bizantyjczyków. Wszystko zaczęło się około 5 tysięcy lat temu w starożytnych Chinach.
Legenda głosi, że cesarski ogród był notorycznie niszczony przez szkodniki. Pewnego razu żona cesarza Huang Di udała się do ogrodu i znalazła białe kokony jedwabników. Potem tak jak wiele razy w historii zdarzył się przypadek i kokon wpadł do wrzątku. Gdy cesarzowa wyjęła go z wody zauważyła, że z łatwością może rozwinąć z niego długą, błyszczącą  mocną nić. Właśnie w ten sposób wynaleziono jedwab. Potem aby wykraść te tajemnicę wielu straciło swoje życie aż w końcu udało się to cesarzowi Bizancjum Justynian I około roku 550 n.e. Dziś byłoby to przestępstwo gospodarcze i sprawa długo ciągnęła by się w sądzie, ale dzięki temu jedwab przywędrował do Europy i stawał się coraz powszechniejszy.

Dziś jedwab możemy spotkać na każdym kroku. Wiele kobiet ma przynajmniej jeden komplet jedwabnej bielizny czy pościeli. W ofercie sklepów z tkaninami znaleźć można jedwab we wszystkie możliwe wzory i we wszystkich kolorach tęczy. Dziś cena jedwabiu jest dużo niższa niż dawniej i przeciętny mieszkaniec Europy może sobie pozwolić na którąś część garderoby wykonaną z tego materiału. Jednak mimo wszystko cena tej tkaniny jest dość wysoka. Dlatego powstał tzw. sztuczny jedwab. Jego wygląd i właściwości są niemal identyczne jak jedwabiu prawdziwego. Wykonany jest z włókien celulozy drzewnej, a jego produkcja jest dużo szybsza i łatwiejsza, dzięki czemu jego cena w sklepie z tkaninami lub sklepie z uraniami jest dużo niższa od oryginału. Paradoksalnie zachód podrobił coś chińskiego, a nie na odwrót.

Jeśli chcesz zobaczyć lub dotknąć prawdziwego jedwabiu najlepiej znajdź w swojej okolicy sklep z tkaninami lub hurtownię tkanin i poproś sprzedawcę o pokazanie Tobie beli jedwabiu. Dal porównania poproś również o pokazanie przez sprzedawcę kawałka sztucznego jedwabiu. Porównaj też ich ceny i pomyśl, który z nich wybierzesz do uszycia bluzki lub sukienki. Jeśli masz wątpliwości poproś sprzedawcę o kilka rad. Na pewno z chęcią Tobie pomoże.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.0/5 (2 oddanych głosów)
Jedwab a jego historia, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Dinozaur i jego historia
  2. Studio Marvel i jego historia
  3. Historia narciarstwa biegowego
  4. Kabel a jego pojemność
  5. Historia filmu animowanego od początku
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.