Techniki nadruku na koszulkach

  • Sharebar

Koszulki z nadrukami są na czasie. Poprzez nie podkreśla się swój charakter, przekazuje wartości. Albo ubiera się je bo po prostu są ładne. Wybierając dana koszulkę, rzadko kto zastanawia się jak powstała. Jakimi technikami powstają nadruki na koszulki? Istnieje kilka podstawowych metod umieszczania grafik na ubraniach.

Jedną z najpopularniejszych metod wykonywania nadruku na koszulkach jest sitodruk. Technika nadruku sitowego pozwala na wyprodukowanie ilości hurtowych koszulek o takim samym nadruku, dlatego najczęściej korzystają z niej sklepy odzieżowe i butiki. Nadruki wykonane tą metodą są trwałe w stosunku do niskiej ceny. Sitodruk jest nadrukiem bezpośrednim (o technikach nadruku), co oznacza nanoszenie grafiki bezpośrednio na materiał. Pierwszym krokiem jest stworzenie matrycy, na podstawie której wykonywany jest nadruk- jest to siatka z bardzo drobnymi oczkami z przytwierdzonym do niej szablonem. Matrycę kładzie się na tkaninie, następnie raklem rozprowadza się farbę, która przechodzi przez niezakryte oczka siatki i przywiera do koszulki. Farba po jakimś czasie zastyga i koszulka jest gotowa do noszenia.

Kolejną metodą umieszczania nadruku na koszulkach jest termotransfer (termodruk). Jest on równie popularny co sitodruk, jednakże pozwala na stworzenie pojedynczej sztuki koszulki z nadrukiem, co w przypadku sitodruku byłoby zbyt kosztowne. Technika ta opiera się na przyklejeniu specjalnej folii lub papieru transferowego do koszulki poprzez wysoką temperaturę i nacisk. Najskuteczniejsza w tym wypadku jest profesjonalna prasa, jednakże do wykonania nadruku w domu nadaje się również zwykłe żelazko. Aby uzyskać dany efekt należy wykorzystać odpowiedni materiał. Do dyspozycji jest papier transferowy z farbą wodną (lekki transparentny nadruk) lub tuszem solwentowym i sublimacyjnym (grafiki są wyraziste, pełne krycie koloru) oraz folia flex (efekt gumowy) lub flock („meszek”), które najlepiej nadają się do jednokolorowych wydruków. Więcej o termotransferze

Sposób wykonania nadruku zależy od przeznaczenia koszulki. Jeżeli jest to prezent to najlepszym wyborem będzie termotransfer, ponieważ jest on tanią metodą w przypadku produkcji jednej sztuki koszulki, oprócz tego jakość wydruku jest zadowalająca- ostre linie, nasycone kolory, dobre odwzorowanie szczegółów. Kolejnym atutem termotransferu jest to, iż z powodzeniem nadruk tą metodą można wykonać samodzielnie- należy wybrać odpowiedni papier transferowy współgrający z typem drukarki, wydrukować grafikę w odbiciu lustrzanym i przyprasować żelazkiem. Druk nie będzie miał niestety takiej trwałości jak nadruk wykonany profesjonalnie, jednakże jakość będzie zadowalająca. Z drugiej strony pozostaje opcja sitodruku- jest to alternatywa dla przedsiębiorstw, które zamierzają zająć się produkcją hurtową- koszt początkowy jest dość wysoki lecz im nakład jest większy tym cena jednostkowa maleje. Na dodatek wytrzymałość sitodruku jest większa niż w przypadku termotransferu, profesjonalny druk sitowy jest właściwie niezniszczalny.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Techniki produkcji płyt CD i DVD
  2. Rynek usług poligraficznych
  3. Nadruk reklamowy – gdzie stosować?
  4. Śmieszne gadżety – sprawdź!
  5. Dla każdego coś modnego
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.