Konserwowanie papieru

konserwowanie papieru
  • Sharebar

Przez całe tysiąclecia papier był produkowany z użyciem surowców, które zapewniały mu długowieczność. Większość publikacji, książek czy dokumentów powstałych przed 1850 rokiem zachowało się do dziś, zasilając zbiory bibliotek i muzeów. Niestety w drugiej połowie XIX wieku nastąpił ogromny zwrot w produkcji drogiego, wysokogatunkowego papieru. Skutecznie wyparł go tańszy w wykonaniu, zakwaszony w procesie produkcji, niskogatunkowy papier, który jednak znacznie szybciej można było wykonać. Zaczęto z niego więc masowo korzystać, publikując w ten sposób nie tylko codzienne gazety, ale nawet unikatowe dokumenty i książki.

Niestety tego typu papier nie był trwały. Po niedługim czasie stawał się dość kruchy i niszczał. Dopiero z końcem XX wieku został opracowany papier tani, trwały i niezakwaszony, który będzie mógł przetrwać kolejne wieki w nienaruszonym stanie. Aby zachować dzieła z końca XIX i niemal całego XX wieku, potrzebne jest odkwaszanie papieru, którego można dokonać w profesjonalnych punktach renowacji i konserwacji drukowanych zabytków.

Odkwaszanie papieru można wykonać dla pojedynczych dokumentów, rękopisów czy cennych dla nas zapisków lub też przeprowadzić masowe odkwaszanie, które jest niezbędne w przypadku książek oraz całych zbiorów bibliotecznych. Tego typu zabiegi są w stanie znacznie przedłużyć żywotność unikatowych książek i dokumentów, stosunkowo niedużym kosztem. Pozostająca na papierze rezerwa zasadowa skutecznie będzie zobojętniać kwasowy odczyn poszczególnych kartek, który jest powodem ich niszczenia.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Bądź ekologiczny, ogranicz zużycie papieru
  2. Papier Gdynia
  3. Rynek usług poligraficznych
  4. Książki
  5. Urządzenia biurowe – niszcarki
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.