Komże – jaki rodzaj wybrać?

  • Sharebar

Komża to jeden z najważniejszych kapłańskich strojów, ponieważ księża korzystają z niej przy różnych okazjach. Najczęściej szyte są białe komże, jednak obecnie dosyć często korzysta się też z komży w kolorze ecru. Komże mogą być zupełnie gładkie, bez żadnych zdobień, a mogą znaleźć się na nich różnego rodzaju nadruki bądź haftki. Dosyć często na komżach naszywane są eleganckie złote taśmy ozdobne na samym dole oraz na końcach rękawów. Oprócz tego bardzo często na komżach naszyte są znaki Krzyża Świętego, symbole Maryjne oraz inne tym podobne zdobienia. Producenci oferują bardzo duży przekrój wzorów kapłańskich komż, dlatego każdy ksiądz może bez problemu znaleźć taką, która mu się najbardziej podoba.

Komże wykonywane są bardzo starannie, ponieważ ksiądz powinien się w niej doskonale prezentować. Producenci dbają też o to, aby te komże odznaczały się wysokim komfortem użytkowania. Dzięki tak wielkiej dokładności komże nie krępują ruchów, a zapewniają wielką swobodę podczas ich użytkowania. Niektóre zdobienia znajdujące się na komży wykonywane są ręcznie, dzięki czemu ta jakość wykonania jest bardzo wysoka. Ogółem wyróżnia się komże proste, haftowane, komże prałackie, z gipiurą, z dekoracją, z ażurowym motywem oraz komże na kolędę. Niezwykle charakterystyczne są komże prałackie, ponieważ one na dole oraz na końcach rękawów mają purpurowe wstawki. Koszt komż kapłańskich jest bardzo zróżnicowany, dlatego bez problemu można dobrać sobie taką, która będzie odpowiednia nie tylko pod względem fasonu, kroju i kolorystyki, ale też pod względem cenowym. Najtańsze komże kosztują czterdzieści złotych i do nich zaliczają się komże ażurowe oraz tradycyjne. Nieco droższe są komże z dekoracją, a do tych najdroższych zaliczają się komże haftowane, a także komże z gipiurą. Ceny tych najdroższych komż osiągają kwotę nawet czterystu złotych. Księża zazwyczaj zaopatrują się w kilka komż, ponieważ chcą mieć jakąś na zmianę w razie ewentualnych zabrudzeń lub innych tego typu losowych przypadków.

Komże można zamawiać sobie na specjalne zamówienia. Obecnie liczba producentów jest tak duża, że każdy bez problemu znajdzie taką pracownię, która idealnie wykona tego typu ubiór liturgiczny. Komże można zamawiać osobiście u producenta, a można też zrobić to przez Internet bądź telefonicznie. Osoba zamawiająca taką komże powinna podać na przykład dokładne wymiary, aby można było uszyć ją wręcz idealnie. Komże czasem noszone są też przez ministrantów, jednak ich typowym strojem liturgicznym jest alba.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jaki rodzaj dachu wybrać?
  2. Jaki rower najkorzystniej wybrać?
  3. Jaki program antywirusowy wybrać?
  4. Jaki słownik niemiecko-polski wybrać?
  5. Jaki wybrać serwis ogłoszeniowy?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.