Jak nawiązać przygodę ze sportem

  • Sharebar

Początek wiosennego sezonu każdego roku niesie ze sobą wzmożenie popularności sportów, takich jak wspinaczka, trekking, jazda na rowerze czy luźne wędrówki po górach czy lasach. Niestety mnóstwo ludzi zabiera się za takie aktywności bez należytego przygotowania czy ekwipunku.

Brak gotowości to niestety najszybsza droga ku temu, aby napytać sobie kontuzji, a w efekcie zrazić się do jakiegokolwiek ćwiczenia aktywności sportowej, która jest niebywale istotna w życiu wszystkich z nas. Konkretną uwagę do gotowości sportowej należy dołożyć przed początkiem swojej przygody ze wspinaczką. Wspinaczka sama w sobie jest sportem specyficznym, ponieważ mimo braku zawiłych reguł wymaga od nas wysokiego skupienia i wysiłku popieranego stosownym ekwipunkiem.

Sprzęt wspinaczkowy także powinno się dobrać do własnych potrzeb, a szczególnie do własnych zdolności. Początkowi wspinacze mogą na pewno obejść się bez bardzo wielu dodatków, jednak każdy, kto ma zamiar wybrać się w góry czy na ściankę musi zadbać o przynajmniej zasadniczy sprzęt wspinaczkowy. W jego skład wchodzą przede wszystkim odpowiednie buty do wspinaczki, lina asekuracyjna, kask, uprzęże i magnezja.

Buty muszą odpowiednio opinać naszą stopę, zatem zwykle kupuje się je nieco numerów za małe. Daje to pewniejszy krok i umieszczanie swoich stóp w dziurach na ściance. Liny, karabinki i kaski to naturalnie sprzęt zabezpieczający, bez którego nikt nie powinien nawet zaczynać się wspinać. Na koniec potrzebna jest nam należyta magnezja do rąk, która powiększa tarcie, zapobiega poślizgowi i poceniu dłoni, a w efekcie zapewnia nam silny uchwyt, który we wspinaniu się najczęściej wyznacza zwycięstwo i porażkę.

Zatroszczenie się o odpowiedni sprzęt i przygotowanie się do uprawiania wbranej dyscypliny sportowej to połowa sukcesu, przed nami w dalszym ciągu mnóstwo wyrzeczeń i egzaminów silnej woli, ale w sumie warto trochę poświęcić się dla tej sprawy i zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale i o silną wolę.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak nawiązać przygodę ze sportem , 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Kiedy piłka nożna przestała być sportem?
  2. Jak wybrać buty ślubne?
  3. Jak przygotować się na wycieczkę?
  4. Jak dobrze wybrać sprzęt sportowy?
  5. Jak działają oczyszczalnie ścieków?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.