Dlaczego warto kupować zabawki ekologiczne?

africa
  • Sharebar

Pomimo rosnącej popularności zabawek ekologicznych, nadal dominującą część rynku stanowią zabawki zawierające szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie (m. in. ołów i kadm) czy plastik (BPA, ftalany, PVC). Szczególnie popularne są substancje zmniejszające palność tworzyw sztucznych. Można je znaleźć wszędzie, od pieluch, pidżam i materacy, przez zabawki, aż po siedzenia samochodowe. Chociaż stosuje się je ze względów bezpieczeństwa (ochrona przez pożarem), są one silnie toksyczne i mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem (m. in. bezpłodność, problemy neurologiczne, a nawet raka).

Problem ten dotyka także najdroższych zabawek produkowanych przez znane marki, ponieważ produkcja odbywa się w odległych krajach (najczęściej w Chinach), gdzie trudno o skuteczną kontrolę jakości. Aby uniknąć tych niebezpieczeństw, należy zawsze wybierać towary wykonane z naturalnych materiałów. Badania pokazują, że zyskujący tę świadomość klienci są skłonni płacić więcej za ekologiczne zabawki: 2/3 badanych zadeklarowało, że zapłaci 10% więcej, a 1/3 – 20% więcej za zabawki ekologiczne. Podstawowym kryterium przy zakupie zabawek powinien być materiał, z którego są wykonane. Te ekologiczne z reguły produkuje się z drewna, bambusa, kartonu, wełny, bawełny lub biodegradowalnych rodzajów plastiku. Ta sama zasada stosuje się także do opakowań. Poza materiałem, zabawki ekologiczne cechują się także łączeniem zabawy z edukacją. Na przykład podczas ostatnich targów poświęconych takim zabawkom furorę zrobił samochodzik z elektrycznym silniczkiem napędzanym słoną wodą.

Zabawki ekologiczne to nie tylko materiał i przemyślana konstrukcja, ale też sposób ich wykorzystywania. Dlatego ekologiczny styl życia obejmuje także dbanie o zabawki, tak aby się nie zniszczyły i mogły służyć kolejnym pokoleniom. Pozwala to na oszczędzanie materiałów, z których zabawki były wykonane i w efekcie zmniejsza eksploatację środowiska. Biorąc pod uwagę troskę rodziców o zdrowie ich dzieci można oczekiwać, że moda na „zielone zabawki” przerodzi się w trwały trend, tak samo jak miało to miejsce w przypadku żywności ekologicznej. Trudno jednak w tej chwili przewidzieć, czy ich powodzenie będzie oznaczało całkowite wyparcie z rynku produktów szkodliwych. Niestety, analogia ze zdrową żywnością nie pozwala nam spodziewać się tutaj szybkiego sukcesu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Dlaczego warto kupować zabawki drewniane……
  2. Jakie zabawki warto kupować dziecku?
  3. Dlaczego nie warto kupować “gotowców” ?
  4. Ekologiczne torby
  5. Zabawki dla dzieci
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.