Ciekawe zwyczaje i zabobony pogrzebowe

 • Sharebar

W zakresie chowania zmarłych i zwyczajów związanych z czasem umierania, obchodzenia się ze zwłokami, pochówkiem czy żałobą – następują ostatnio dość istotne zmiany. Mimo upływu czasu, są jednak pewne, od wieków głęboko zakorzenione zwyczaje, wierzenia czy zabobony. Oto niektóre (często nawet do dziś uznawane) ze swoistych wróżb czy przesądów.

 1. Ubierając zmarłego – należy mówić do niego, tak jak za życia. Według wielu wierzeń, dusza nieboszczyka stoi obok jego ciała i trwa to nawet do 40 dni. Według ludowych wierzeń, kiedy mówi się do zmarłej osoby, łatwiej poddaje się ona wszelkim niezbędnych zabiegom np. mycia, ubierania itp.

 2. Należy włożyć do kieszeni zmarłego pieniądze, chociaż drobne, żeby miał za co przetrwać swe pierwsze dni w innym świecie.

 3. Nie powinno się chować zmarłego w jego obrączce ślubnej, gdyż podobno źle to wróży zarówno jego duszy jak i żyjącemu, opuszczonemu małżonkowi.

 1. Wiele osób uznaje, że nie jest korzystnie doprowadzić do sytuacji, w której zmarły przeleżałby w domu przez niedzielę. Wiele osób wierzy, że zapowiada to kolejny pogrzeb w rodzinie, a nieboszczyk rychło zabierze w zaświaty kolejną osobę.

 2. Niekiedy wierzy się też, że powinno się spalić grzebień, którym czesało się zmarłego. Na grzebieniu, według przesądów, może pozostać tzw. „jad pogrzebowy”.

 1. Podczas pogrzebu nie powinno się oglądać za siebie. Według przepowiedni – można sobie tym sposobem przywołać (wyglądnąć) śmierć. A wiadomo, że z kostuchą nie warto zadzierać. Nigdy.

 1. Przy zmarłym nie należy płakać, bowiem przysparza się mu tym samym dodatkowych cierpień. Wynika to także z wiary, że zmarły wciąż czuje i odbiera bodźce z otoczenia.

 1. Do czasu powrotu z pogrzebu należy zatrzymać wszystkie zegary w domu – na godzinę zgonu. Czas śmierci należy tym sposobem jakby swoiście zakląć i powstrzymać, tak aby odgonić widmo śmierci z danego domostwa.

 1. Według ludowych wierzeń i przesądów w domu zmarłego należy pozasłaniać wszystkie lustra ciemnym materiałem, albo poodwracać je w stronę ściany. Trzeba likwidować także inne powierzchnie mogące odbijać (plamy płynów, kałuże, zarówno w domu, jak i obejściu), tak żeby zmarły w żadnych zwierciadłach się nie odbijał i śmierć nie pozostawała w tym domu.

 1. Zmarłego nie powinno się w domu zostawiać samego, a w pomieszczeniu z trumną – musi być światło.

 1. Wyprowadzając zwłoki należy pootwierać wszystkie drzwi i okna, tutaj najprawdopodobniej chodzi o to, żeby dusza zmarłego mogła swobodnie opuścić ciało.

 1. Należy zwrócić szczególną uwagę na układane na trumnie wiązanki i wieńce. Jeśli któryś z kwiatów oderwie się od gałązki lub wypadnie z kompozycji – trzeba go koniecznie dołożyć do wiązanki i zanieść na cmentarz. Wszystko, co wiąże się ze śmiercią trzeba wynieść z domu, łącznie z rzeczami użytymi do kosmetyki czy przygotowanymi specjalnie dla zmarłej osoby

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.