Budowa i rodzaje siodeł

 • Sharebar

Siodło jest jednym z najważniejszych i najdroższych akcesoriów jeździeckich. Jest swoistego rodzaju siedzeniem dla jeźdźca. Istnieje wiele rodzajów siodeł o różnej budowie i przeznaczeniu. Warto więc znać podstawowe elementy budowy siodła oraz ich poszczególne rodzaje.

 

Kompletne siodło składa się z elementów takich jak

 1. Terclica – jest to rusztowanie siodła. Najczęściej wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych.
 2. Przedni i tylny łęk – najwyższe punkty siodła.
 3. Popręg – jest to skórzany lub sznurkowy pas służący do zamocowania siodła.
 4. Przystulica – skórzany płat skóry na wewnętrznej stronie siodła.
 5. Przystuły – mocowania popręgu.
 6. Puśliska – są to skórzane paski, na których zamocowane są strzemiona.
 7. Strzemiona – uchwyty na stopy jeźdźca.
 8. Tybinki – skórzane poduszki po bokach siodła.

 

Siodło powinno być dobrane do uprawianej przez nas dyscypliny jeździeckiej. Na rynku dostępne są siodła takie jak:

 

 1. Siodło wszechstronne – jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Nadaje się ono do jazdy w terenie jak i na ujeżdżalni. Często siodło to wykorzystywane jest do nauki jazdy. Niektórzy nawet używają go do skoków.
 2. Siodło ujeżdżeniowe – poprzez swoją budowę ułatwia wykonywanie figur na czworoboku. Posiada ono głębsze siedzisko i wysunięte bardziej do przodu tybinki.
 3. Siodło skokowe – ułatwia wykonywanie skoków. Budowa siodła poprawia równowagę jeźdźca. Jest to możliwe dzięki jego lekkości oraz mocniej wysuniętymi tybinkami.
 4. Siodło wyścigowe – wykorzystywane podczas wyścigów ze względu na swoją niewielka wagę, która ma bardzo duże znaczenie podczas wyścigów.
 5. Siodło kowbojskie – wykorzystywane w czasie jazdy w stylu western. Siodło charakteryzuje się szerokim siedziskiem. Na łęku przednim znajduje się kula będąca uchwytem dla lassa.
 6. Siodło trekkingowe – wykorzystywane w czasie długich przejażdżek i rajdów konnych.
 7. Kulbaki – są siodłami wojskowymi, które wracają do łask w dzisiejszych czasach. Charakteryzują się dużą wygodą użytkowania.
 8. Siodło myśliwskie – zazwyczaj wykorzystywane przy okazji różnego rodzaju pokazów.

 

Bez względu na to jaka dyscyplinę jeździecką będziemy uprawiać pamiętajmy o tym, że nowo nabyte siodło musi być dopasowane do grzbietu naszego konia. Sami bez doświadczenia i odpowiedniego warsztatu nie będziemy w stanie zrobić tego prawidłowo. Dlatego też powinniśmy skorzystać z usługi sadle fittingu, która jest realizowana przez specjalistów w dziedzinie dopasowywania siodeł. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż nieprawidłowo dopasowane siodło może powodować obtarcia, a nawet kontuzje u naszego wierzchowca. Pamiętajmy, ze wysoka jakość zastosowanych materiałów, z których są zrobione nasze akcesoria jeździeckie oraz dobre dopasowanie siodła do grzbietu konia zagwarantuje nam komfortową i miłą jazdę.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Sprzęt do jazdy konnej
 2. Samodzielna budowa mebli
 3. Budowa i remontowanie jachtu
 4. Jak dobrać ramę roweru?
 5. Rodzaje ogrodów i ich charakterystyka
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.