Zastosowanie badań penetracyjnych

  • Sharebar

Troska o bezpieczeństwo użytkowników rozmaitych produktów i konstrukcji to podstawowa wartość, która powinna być dopilnowana przez każdego producenta. O wymaganej jakości oraz testach, które muszą być przeprowadzone na produkcie, mówią również rozmaite obostrzenia wydawane przez organy nadzorcze. Od jakiegoś czasu najbardziej popularne są badania NDT, czyli badania nieniszczące struktury i powierzchni przedmiotu. Do nich nie potrzeba wprowadzać zmian w obrębie materiału czy produktu, aby wykryć ewentualne wady. Do takich badań należą również badania penetracyjne.

Szeroki zakres badań nieniszczących sprawia, że istnieje możliwość przeprowadzenia szeregu testów, mających na celu stwierdzenie ewentualnych wad na powierzchni czy pod powierzchnią materiału i produktu. Badania penetracyjne należą do najbardziej klasycznych oraz najstarszych badań nieniszczących, z tego też powodu mają swoje plusy oraz minusy. Zaletą jest na pewno ich cena – nie potrzeba do nich zwykle specjalistycznego sprzętu, a badanie przeprowadzane jest osobiście przez osobę wyznaczoną na dane stanowisko. Niski koszt sprawia, że badania można wykonywać kilkukrotnie w trakcie procesu produkcyjnego.

Zaleca się wykonywanie badań penetracyjnych przed innymi badaniami, na przykład magnetyczno-proszkowymi czy wymagającymi użycia ultradźwięków. Szczególną uwagę należy zwracać na temperaturę produktu czy materiału, który jest testowany. Wyniki takiego testowania należy przede wszystkim odpowiednio zinterpretować, a wszystkie wcześniej wymienione czynniki mogą mieć znaczący wpływ na tę interpretację.

Badania penetracyjne stosuje się w przypadku różnych substancji: metalowych oraz stworzonych z innych materiałów, z wykluczeniem badań, gdzie wynik mógłby być zakłamany ze względu na docelową porowatą powierzchnię badanego przedmiotu. Badanie penetracyjne służy przede wszystkim do testowania zewnętrznej powłoki danego przedmiotu, jako że wykorzystuje się w jego trakcie ciecz oraz następne etapy badania, np. ultrafioletem. Choć jest ono najstarszym typem badania, nadal sprawdza się w wielu przypadkach, zwłaszcza w badaniu komponentów do dalszej produkcji.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Metodologia badań
  2. Przekaźniki 24V i ich zastosowanie
  3. Kolczyki srebrne: zastosowanie, produkcja
  4. Prawo jazdy i jego zastosowanie
  5. Badania na respondentach
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.