Postęp technologiczny a jakość życia

  • Sharebar

Postęp technologiczny diametralnie rośnie. Wszelkie nowości technologiczne wchodzą na rynek znacznie szybciej, niż kilka lat temu. To wspaniałe, że możemy cieszyć się udogodnieniami technicznymi. Dzięki nim nasze życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy kiedykolwiek uda się stworzyć w pełni zdolny do samodzielnego myślenia, dorównujący inteligencją człowiekowi byt jak w filmie „Bunt maszyn” Spielberga? Być może na starość będziemy świadkami chwili, gdy człowiek stanie się równy bogu i stworzy istotę „na swój obraz i podobieństwo”?

Komputeryzacja życia

W dzisiejszych czasach komputer zrobi za nas niemalże wszystko. Odpowiednie programy komputerowe policzą  należny zwrot podatku, zrobią zestawienie przychodów… Ba! Z nimi pełna księgowość to rzecz banalnie łatwa i przyjemna! Idźmy dalej. Lodówki i pralki, same diagnozują usterkę. Wystarczy przyłożyć telefon komórkowy do urządzenia, a to generuje sygnał z zapisem błędu, który za pośrednictwem komórki trafia do serwisu. Są również żelazka umożliwiające prasowanie ubrań w pionie, tj. zawieszonych na wieszaku, czy firanek wiszących na karniszach. To nie opowieść science-fiction, lecz rzeczywistość. Z dnia na dzień rzeczy te stają się coraz bardziej powszechne. Jeszcze troszkę i nie będą budziły zdziwienia.

Biotechnologia

Rozwój technologiczny nie tylko sprawia życie przyjemniejszym. Niektórym umożliwia normalne funkcjonowanie. Przełomowym wynalazkiem okazały się bioniczne kończyny stworzone przez naukowców z firmy Biom Hugh Hierra. Odkąd on sam stracił nogi w nieszczęśliwym wypadku, jego marzeniem stała się pomoc sobie i innym. Robotyczne protezy Hierra pozwalają nie tylko na normalne poruszanie się osobie pozbawionej nóg. Dzięki nim osoby te mogą biegać, tańczyć, a nawet wspinać się! W przyszłości bioniczne nogi mogą nie tylko zastępować prawdziwe, co być od nich lepsze. Malo tego, specjaliści z Biom są na drodze do wynalezienia protez z odczuciem dotyku. Jesteśmy pewni, że im się to uda!

Zazwyczaj w mediach wspomina się o negatywnych skutkach postępu technologicznego: zanieczyszczeniu środowiska, czy szkodliwym wpływie na nasze zdrowie. Mówi się, że bez kalkulatora nie potrafimy już liczyć, czy że mamy słabą pamięć. Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywny aspekt rozwoju technologicznego. Jak widać dzięki niemu nasze życie może stać się nie tylko przyjemniejsze, co nawet lepsze.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Postęp technologiczny sprzyja ludzkości
  2. Sens życia
  3. By zatrzymać postęp choroby
  4. Światło jest niezbędne w każdej dziedzinie życia
  5. Ruch i sport – elementy zdrowego trybu życia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.