Plazma jako wynalazek XXII wieku?

  • Sharebar

Za sprawą stale rozwijającej się technologi człowiek może ułatwić sobie nie tylko pracę ale i życie. Jednakże czasami, jako ludzkość, dokonujemy takich odkryć, które zmieniają cały nasz świat. Takim fenomenem zdecydowanie okazało się odkrycie i wykorzystanie plazmy.

Odkrycie to wywołało poruszenie nie tylko w gronie naukowców, ale również technologów i inżynierów. Sam fakt, że została nazwana czwartym stanem skupienia przyprawia nas o dreszcze ciekawości. Tym więcej, że jej zastosowanie to wręcz worek bez dna. Plazmę można wykorzystać zarówno w medycynie jako powłoka do implantów, w przemyśle do tworzenia urządzeń- przecinarki plazmowej, czy nawet do utylizacji odpadów. Ale nie można opisywać produktu i jego zastosowania, nie wiedząc czym właściwie jest. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w licznych publikacjach, stwierdzenie, że jest to czwarty stan skupienia, nie wyczerpuje odpowiedzi. W związku z tym jest to zjonizowana materia, której stan skupienia przypomina po części gaz, który jest wypełniony cząsteczkami naładowanymi elektrycznie. W zależności od strony, z której zaczniemy analizować plazmę, możemy stworzyć jej trzy definicje:

 

Pierwsza odnosi się do plazmy tworzącej gwiazdy. Inaczej zwana jest plazmą gorącą i składa się z naładowanych i obojętnych cząstek elementarnych oraz jąder atomowych. Druga definicja określa plazmę zimną, która powstaje przy znacząco niskich temperaturach i odpowiedniej gęstości, naturalnie w warunkach ziemskich. Tego typu plazmę można zaobserwować chociażby w wyładowaniach elektrycznych lub w urządzeniach zwanych plazmotronami. Ostatni typ definicji odnosi się do plazmy wyładowania pierścieniowego. Jest to niskociśnieniowa odmiana plazmy, wytwarzana pod wpływem przemiennego pola elektromagnetycznego. Jednakże z uwagi na brak odpowiednich warunków, ten rodzaj plazmy jest niezwykle trudny w badaniach.

 

Szerokie zastosowanie plazmy przyczyniło się do licznych badań i w konsekwencji nie tylko wykorzystanie samej plazmę, ale również różnych technik jej produkcji. Ułatwiło to życie człowiekowi praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Szczególnie popularna stała się przecinarka plazmowa stosowana w spawalnictwie oraz piece łukowe do wytopu aluminium w metalurgii. Często także plazma stosowana jest podczas oczyszczania i hartowania elementów podczas np. procesu azotowania plazmowego-jonowego. Innym zastosowaniem plazmy jest nanoszenie jej cienkich warstw na różne materiały. Dzięki temu możemy zredukować tarcie i zapewnić dłuższą żywotność łożysk i zwiększyć w ten sposób ich parametry. Na zakończenie można także wspomnieć o projekcie badawczym budowy napędów jonowych prowadzonym przez NASA. Naukowcy starają się zastąpić paliwo chemicznymi właściwościami elektromagnetycznej plazmy. W ten sposób możliwe stanie się wykorzystanie jej w napędzie kosmicznym i zmniejszenie w ten sposób kosztów.

 

Wspomniane definicje i zastosowanie plazmy są tylko niewielkim fragmentem jej prawdziwego wykorzystania. Dodatkowo, współcześni naukowcy nieustannie badają jej nowe możliwości, przez co lista jej zastosowania stale się powiększa.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Plazma czy telewizor LED?
  2. Od powstania do zastosowania plazmy
  3. Ozdoby na miarę XXI wieku
  4. Męskość XXI wieku
  5. Bankowość prywatna – istotny element bankowości XXI wieku
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.