DMAIC krótki opis i wyjaśnienie

six sigma
  • Sharebar

Six sigma jest strategią wieloaspektową, można wyróżnić dwa główne narzędzia którymi się posługuje – znane są one pod akronimami DMAIC i DMADV. Bazują na cyklu Deminga, mimo to służą do realizacji różnych celów. Warto przyjrzeć się im bliżej – sami jednak niewiele zdziałamy, ale pomocą służą liczne szkolenia z zakresu six sigmy organizowane na rynku.

DMAIC to skrót od define-measure-analyze-improve-control, metoda ta postuluje więc realizację kolejnych punktów. Każdy etap jest tak samo ważny i żadnego nie można pominąć. Na początku zdefiniuj problem, jaki napotkało przedsiębiorstwo oraz postaw sobie cele, które chcesz zrealizować. Dokładnie zmierz procesy, które obecnie wykorzystywane są w firmie i zanalizuj je. Dzięki temu poznasz źródło błędu i niechcianych rezultatów. Sytuacja stała się na tyle opanowana, można zacząć wprowadzać nowe rozwiązania. Końcowym etapem jest kontrola zmian – czy spełniły oczekiwania czy też nie. Metoda ta polecana jest przede wszystkim do poprawy jakości istniejących już produktów i funkcjonujących procesów, które okazały się niewystarczające do zaspokojenia potrzeb klienta.

DMADV natomiast oznacza define-measure-analyze-design-verify. Różni się zatem od pierwszej metody tylko ostatnimi punktami. Początek wygląda identycznie, jednak po zanalizowaniu wcześniejszych procesów i wykryciu błędów – nie ulepszamy ich, a projektujemy całkiem nowe rozwiązania, odpowiadające założonym wcześniej celom. Następnie należy zweryfikować nowe działania – i jeśli spełniają nasze oczekiwania wprowadzić je do funkcjonowania firmy. Metodę tę stosuje się w przypadku chęci wprowadzenia na rynek nowego produktu lub usługi. Przedstawione metodologie warte są uwagi każdego przedsiębiorcy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
DMAIC krótki opis i wyjaśnienie, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Hodowla danieli, opis i wygląd.
  2. Wyjaśnienie sportu
  3. Ryby Akwariowe – hodowla i opis
  4. Krótki adres dla Twojej strony
  5. Metoda Callana w nauce języka
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.