Wymiana wentylatora chłodnicy

  • Sharebar

Wentylator to bardzo istotny element układu chłodzenia, który wymusza dodatkowy obieg powietrza w silnikach chłodzonych cieczą. Od jego prawidłowej pracy uzależniona jest praca całego układu, a co za tym idzie sprawność naszego samochodu.  Jakie funkcje spełnia wentylator chłodnicy i kiedy należy go wymienić?

Chłodnica ma za zadanie obniżenie temperatury przepływającego przez nią czynnika chłodniczego.  Podczas jazdy pęd powietrza owiewa chłodnicę odbierając z niej nadmiar wygenerowanego ciepła. W przypadku, gdy samochód się nie porusza silnik nadal wymaga chłodzenia i konieczne jest wymuszenie przepływu powietrza pomiędzy użebrowaniem chłodnicy. To zadanie spełnia  wentylator chłodnicy, którego uruchomienie uzależnione jest od momentu i stopnia zbliżenia się temperatury do wartości krytycznej. Element ten stosunkowo często jest trapiony licznymi usterkami, które wbrew pozorom, można w bardzo prosty sposób samodzielnie zdiagnozować.

Usterki

Warto pamiętać o tym, że pracujący wentylator wydaje bardzo charakterystyczny dźwięk. W przypadku, gdy dobiegające wcześniej do kabiny dźwięki ucichły, można podejrzewać, że wentylator po prostu przestał działać. Chcąc sprawdzić czy wentylator pracuje wystarczy w zasadzie zaglądnąć pod maskę silnika. Awaria następuje w momencie, gdy silnik pracuje w znacząco podwyższonej temperaturze, a mimo tego wentylator nie zostaje uruchomiony. Dłuższa jazda w takich warunkach może doprowadzić do przegrzania silnika.

Kiedy wymienić?

Uszkodzony wentylator chłodnicy obligatoryjnie kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany. Bagatelizowanie awarii i zaniechanie naprawy może być bardzo niebezpieczne i kosztowne w skutkach. Wystarczy o kilka minut przekroczyć dopuszczalną temperaturę pracy silnika i prawdopodobnie ulegnie on wówczas awarii, która wiąże się zwykle z gruntowną naprawą silnika. Koszty takiej naprawy są oczywiście znacznie wyższe niż wymiana samego wentylatora – warto więc tego dopilnować, by nie martwić się o dodatkowe wydatki. Oprócz tego łopatki uszkodzonego wentylatora mogą się po prostu rozpaść i uszkodzić także chłodnicę, gumowe przewody układu lub instalację elektryczną.

Gdzie dokonać zakupu? W przypadku wymiany warto skorzystać z oferty zaufanego dystrybutora –  http://www.autochlodnice.com/wentylator/k,100337/, gdzie szeroka gama dostępnych produktów pochodzi tylko i wyłącznie od renomowanych producentów. Zakup tańszego zamiennika grozi szybkim zużyciem podzespołu, co wkrótce wymusi na użytkowniku ponowną wymianę.

Wymiana wentylatora uzależniona jest w głównej mierze od rodzaju stosowanego napędu – w przypadku wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym należy odłączyć zasilanie i odkręcić zespół silnika z wentylatorem od mocowań przy chłodnicy. Inaczej należy postępować w przypadku wentylatorów napędzanych paskiem od silnika – wówczas konieczne będzie odkręcenie śruby mocującej wentylator wraz z jego sprzęgłem wiskotycznym od koła pasowego. Montaż nowego wentylatora przebiega w odwrotnej kolejności.

Doświadczeni mechanicy radzą, by podczas wymiany wentylatora chłodnicy sprawdzić także stan pozostałych elementów układu chłodzenia, co pozwoli nam cieszyć się gwarancją długiej i bezawaryjnej eksploatacji samochodu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Filtr paliwa – wymiana na własną rękę?
  2. Wymiana barterowa – dlaczego warto
  3. Zakup i wymiana opon samochodowych
  4. Często powinniśmy wymieniać filtr paliwa?
  5. Nieskuteczna wymiana linków – czy jest jeszcze skuteczna?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.