Viatoll – korzyści i zagrożenia

emyto
  • Sharebar

System elektronicznego poboru opłat niewątpliwie umożliwia łatwe i szybkie dokonywanie opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg.  Do wyboru jest pre-paid (konto należy wcześniej “naładować”) oraz post-paid (opłacamy otrzymane faktury). Uruchomiony nie bez problemów system Viatoll jest dla budżetu istotnym źródłem sporych dochodów. A dla niektórych kierowców źródłem poważnych problemów – czasem zawinionych przez nich, ale nie zawsze.

Duże kontrowersje wzbudzają kary jakie nakładane są na kierowców, którzy nie mają środków na przedpłacanym koncie lub jest ich zbyt mało. Za każde bowiem przejechanie pod kratownicą Viatoll bez środków na koncie naliczana jest kara w wysokości aż 3000zł!. A kary te się sumują! W takiej sytuacji już kilkukrotne przejechanie pod kratownicą Viatoll-u może skończyć się sporą karą. Urządzenie montowane w samochodzie, co prawda, posiada funkcje ostrzegania kierowcy o tym, ze środki się kończą. Jednak jeśli urządzenie nie działa jak należy nie z winy kierowcy to również może zostać naliczona kara. Warto wiedzieć, że kara jest nakładana na kierowcę a nie na właściciela samochodu. Przy omawianiu problemów nie sposób pominąć faktu, że koszty przejazdu płatnymi odcinkami powodują, że niektóre ciężarówki, aby unikając opłaty rozjeżdża lokalne drogi nie dostosowane do takiego ruchu.
Nie każdy wie, ze Viatoll jest przeznaczony nie tylko dla ciężarówek. Od 1 czerwca 2012 kierowcy samochodu o DMC do 3,5 tony również mogą korzystać z systemu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wjazd na autostradę odbywa się szybciej niż przy przy tradycyjnej płatnościach manualnych. Jeśli ktoś dużo korzysta z płatnych dróg takie rozwiązanie zaoszczędzić może sporo czasu.

System elektronicznego poboru opłat to niewątpliwie bardzo przydatne i potrzebne narzędzie. Jednak wraz z nim za zbyt daleko poszła represyjność wobec kierowców.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.0/5 (2 oddanych głosów)
Viatoll - korzyści i zagrożenia, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Zagrożenia na szlaku turystycznym
  2. Rozwój branży IT – szanse i zagrożenia
  3. Korzyści wynikające z leasingu operacyjnego
  4. Korzyści z zatrudnienia ochrony mienia
  5. Korzyści i wady zakupów internetowych
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.