Stacje diagnostyczne i ważenie pojazdów

  • Sharebar

Zgodnie z informacjami od Inspektorów Transportu Drogowego, jedna trzecia pojazdów poruszających się po drogach krajowych jest przeładowana. Są to przerażające informacje, nie dlatego że ludzie łamią prawo, ale dlatego, że w większość z premedytacją przyczyniają się do niszczenia nawierzchni.

Zbyt ciężkie samochody stwarzają duże niebezpieczeństwo dla siebie i innych kierowców. Drogi niedostosowane do dużego ciężaru pojazdów niszczą się, tworząc się koleiny oraz dziury. Długa i niewłaściwa eksploatacja jest rezultatem obecnego stanu polskich dróg. W rezultacie państwo musi płacić za remonty i naprawy, pomimo że bardzo łatwo można było tego uniknąć. Dlatego też powstał preselekcyjny system ważenia pojazdów wykorzystujący między innymi wagi platformowe. W bardzo porosty sposób pozwala on walczyć z kierowcami, którzy nie potrafią dostosować się do obecnie panujących przepisów. Ten inteligentny system składa się z kamer wideo rejestrujących zdarzenia, kamer do identyfikacji pojazdów, tablic informacyjnych, szaf sterujących i oczywiście specjalistycznych wag. Kamery często ustawiane są albo nad jezdnią albo obok niej. Dzięki nim specjalna służba kontrolna ma wizualny zapis nie tylko pojazdu przekraczającego dozwolony ciężar, ale także zdjęcie tablicy rejestracyjnej oraz samego kierowcy. Dodatkowo nad jezdnią często umieszczane są tablice informujące o dozwolonym ciężarze, a zazwyczaj również wyświetlają numery rejestracji pojazdów niemieszczących się w dozwolonych normach wagowych. Wśród wag, wykorzystywane są te dynamiczne, czyli takie posiadające czujniki albo zbudowane z platformy. Czujniki umieszczone przy drogach sprawdzają nie tylko dopuszczalny ciężar danego pojazdu. Mogą również zmierzyć długość pojazdu lub jego prędkość. Działają w bardzo prosty sposób, kiedy samochód najedzie na czujnik, system rejestruje informację o nacisku każdej z osi oraz masie całkowitej pojazdu. Na tej zasadzie możliwe jest podanie bardzo przybliżonych wartości samochodu. W przypadku przekroczenia dozwolonych norm informacje o pojeździe trafiają do inspektorów transportu drogowego. Ich zadaniem jest zatrzymanie wskazanego samochodu i ponowne zważenie go, za pomocą wagi stacjonarnej. Jest ona dużo bardziej precyzyjna, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce. Jeżeli informacje o przeciążeniu pojazdu się potwierdzą, na kierowce zostają nałożone kary. Dzięki uzyskanym pieniądzom z mandatów, które trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, możliwa jest naprawa dróg.

Jednakże na koniec należy wspomnieć, że wagi platformowe nie są wykorzystywane tylko i wyłącznie do kontroli ciężaru pojazdów na drogach krajowych. W wielu stacjach paliw, w warsztatach i na przejazdach autostradowych umieszczane są takie urządzenia przeznaczone do użytku przez kierowców. W ten sposób samodzielnie, przed podróżą, mogą skontrolować własny pojazd.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Monitoring GPS – monitoring satelitarny pojazdów!
  2. Badanie mocy silnika
  3. Nowoczesne wyposażenie samochodów
  4. Pomoc drogowa – ceny
  5. Zdobycie prawa jazdy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.