Motocyklowe oleje silnikowe

motocykl
  • Sharebar

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów w motocyklu, jest niczym krew w żyłach człowieka. Współczesne oleje bardzo ewoluowały i spełniają bardzo rygorystyczne normy producentów motocykli.

Dzisiejsze oleje nie mają łatwego życia. Z jednej strony bardzo wysokie obroty silnika sięgające nawet 16 tysięcy obrotów na minutę z drugiej bardzo duża moc silnika musi zostać przeniesiona przez sprzęgło na tylne koło. Silniki motocyklowe są inaczej skonstruowane niż samochodowe. W motocyklu jeden olej ma za zadanie smarowanie układu tłokowego, skrzyni biegów oraz sprzęgła, które działa w kąpieli olejowej. Dlatego z jednej strony olej musi idealnie smarować a z drugiej zapewnić odpowiednie tarcie tarcz sprzęgłowych. Oleje motocyklowe zanim trafią do sprzedaży zostają przebadane przez różne instytuty motoryzacji. Na opakowaniach znajdziemy dwie normy jakościowe. Jedna ma oznaczenie API (+ 2 literki) oraz JASO MA lub MA2. Im “wyższe” literki przy normie API tym olej jest lepszej jakości, natomiast norma JASO oznacza współczynnik tarcia dla mokrych sprzęgieł. JASO MA2 ma wyższy współczynnik tarcia, dlatego lepiej przenosi moc silnika. Amerykańskie oleje Bel Ray jako jedne z pierwszych wprowadziły tą normą do swoich produktów. Oleje dodatkowo dzielimy na mineralne, półsyntetyczne oraz w 100% syntetyczne. Oleje syntetyczne są zalecane do nowych bardzo wysilonych jednostek. W silnikach mniej wysilonych producenci zalecają oleje półsyntetyczne, a mineralne są stosowane w silnikach ze znacznym przebiegiem. Wymieniając olej, koniecznie wymień też filtr oleju, w którym znajdują się opiłki metalu ze skrzyni biegów oraz innych współpracujących metalowych elementów. Częstotliwość wymiany oleju określa producent pojazdu i jest najczęściej przebieg 6 tyś. kilometrów lub w motocyklach off-road, gdzie producent zaleca wymianę po określonej liczbie godzin pracy silnika.

   Na koniec dobra rada, olej kupuj tylko w zaufanych sklepach motocyklowych, ponieważ chęć łatwego zarobku popycha ludzi do podrabiania olei a co za tym idzie, chyba nie muszę pisać.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (4 oddanych głosów)
Motocyklowe oleje silnikowe, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Podobne wpisy:

  1. BP – W jaki sposób poznać dobry olej do silnika
  2. Typy olejów do silników
  3. Funkcje oleju do silnika
  4. Akcesoria motocyklowe
  5. Olej silnikowy BP
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.