Kodeks porządnego kierowcy

  • Sharebar

Chcesz zostać kierowcą? No tak. I myślisz, że wystarczy przyswoić te wszystkie ważne informacje, zakuć, zdać, zapomnieć? Myślisz, że wystarczy poznać znaki informacyjne i po sprawie…

W końcu – twierdzisz – jak już będziesz mieć „prawko” to jesteś pełnoprawnym kierowcą. I to się zgadza: według prawa będziesz takim właśnie kierowcą. Śmiało się też można zgodzić z poprzednimi stwierdzeniami, jak ważna jest znajomość przepisów, jak istotna jest orientacja w ruchu drogowym i to, że każdy znak informacyjny należy znać. Zgoda. Ale i tak zapomniałeś o kilku rzeczach. Pozwól, że wymienię najważniejsze z nich.

Odpowiedzialność

Nie wspomniałeś o tym. No tak, mówisz, przecież to oczywiste, przecież nie warto o tym nawet wspominać. Może i nie warto, ale właśnie tego brakuje w nauczaniu na kursach jazdy. Wkuwa się przepisy, nie podejmuje się jednakże często wagi odpowiedzialności. A wybacz, ale człowiek, jak ty, w młodym wieku czasami myśli mniej racjonalnie. To jak, będziemy odpowiedzialni na tej drodze, czy nie?

Kultura

Czy wiesz, na czym to polega? Zapewne tak, ale od teorii do praktyki dość daleko. Kultura na drodze to jeden z ważniejszych czynników wspólnego porozumienia na ulicy. Jeśli ty będziesz miły i pomocny dla innych, to możesz się spodziewać tego samego z drugiej strony. Jeśli zaś będziesz nieuprzejmy, nie miej do innych pretensji, że zachowują się również grubiańsko i poniżej jakiegokolwiek poziomu przyzwoitości. Jednakowoż, jeśli będziesz kulturalny, a druga strona nie będzie tego odwzajemniała pomyśl, że to odosobniony przypadek, na który nie warto zwracać uwagi. Na trasie jest więcej miłych niż niemiłych kierowców.

Uwaga

Miej zawsze wszystkie zmysły w gotowości. Na drodze, bowiem ciągle coś się dzieje. Nie wsiadaj do samochodu, jeśli czujesz się rozkojarzony. Oczywiście, możemy często odczuwać taki stan, a i tak musimy ruszyć w trasę (praca, obowiązki), mowa tu jednak o dniach, w których nie jest konieczne siadanie za kółkiem. Uwaga to obowiązek, nie chciałbyś się chyba o tym przekonać po fakcie, gdy z braku odpowiedniej koncentracji spowodowałeś wypadek?

Te trzy wartości kryją w sobie niezwykłą moc, sprawdzają się także w innych dziedzinach życia, lecz podczas jazdy nabierają jeszcze większego znaczenia. Stosuj się do nich proszę zamiast twierdzić, że mając prawo jazdy jesteś zwolniony z myślenia.

 

 

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Kodeks porządnego kierowcy, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Przewóz osób – Profesja Kierowcy!
  2. Prawo pracy, a karta kierowcy
  3. Kodeks drogowy droższy dla kierowców
  4. Kierowcy zapłacą za kryzys
  5. Badanie mocy silnika
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.