Filtr paliwa – wymiana na własną rękę?

  • Sharebar

Niezależnie od tego, jakie auto czy silnik posiadamy, filtr paliwa jest tak samo ważny. Jest to bowiem podstawowy element silnika. Podlegają one okresowej, dość częstej, wymianie. Wiele osób chce zaoszczędzić i wymieniać filtr na własną rękę.

Jak działa filtr paliwa

filtr

Filtr, jak sama nazwa wskazuje, oczyszcza paliwo z różnych zanieczyszczeń. Najczęstszymi zanieczyszczeniami zatrzymującymi się na nim to: popiół, sadza a czasem nawet pozostałości metalu.

Nieuczciwi właściciele stacji benzynowych często dolewają wody, rozpuszczalników lub substancji pochodnych by rozrzedzić paliwo. Skutkiem tego mogą być problemy z odpaleniem samochodu, nadmierne dymienie lub nierówna praca silnika.

Właściciele samochodów z silnikami benzynowymi mają mniej problemów z filtrem, ponieważ układ zasilania funkcjonujący w tego typu silnikach jest bardziej odporny na złą jakość paliwa. Z tego wynika, że rola filtra paliwa jest następująca: ma on chronić układ wytryskowy przed przedostaniem się do niego jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Wymiana samodzielna

W sieci aż roi się od wypowiedzi załamanych kierowców, którzy starali się zaoszczędzić i próbowali wymienić filtr na własną rękę. W nowych modelach samochodów samo znalezienie filtra stanowi już problem, a co dopiero jego wymiana.

Filtry mają zazwyczaj bardzo charakterystyczną budowę. Przypominają owalny tunelik wykonany z blaszek. Podłączone są do niego przewody paliwowe. W starszych modelach samochodów znajdował się zaraz pod maską i był łatwy do zlokalizowania. W nowych modelach filtr może znajdować się pod silnikiem a nawet w zbiorniku paliwa.

Problemy wynikające z wymiany niewłaściwych wymian filtrów wynikają zazwyczaj z niewiedzy kierowców. Zazwyczaj dochodzi do zapowietrzenia układu paliwowego, którego do odpowietrzenia należy użyć odpowiedniej pompki (zwłaszcza w starszych modelach). Można znaleźć ją na połączeniu przewodów układu paliwowego.

W nowoczesnych modelach dieslach często są zamontowane automatyczne systemy odpowietrzania, które teoretycznie, powinny zapobiegać zapowietrzeniu. Jest to jednak tylko teoria.

Nie warto podejmować się wymiany filtra paliwa na własną rękę. Chcąc zaoszczędzić na naprawie, bardzo często możemy dołożyć sobie jeszcze większych kosztów naprawy. Najlepiej profilaktycznie poprosić o jego wymianę przy okazji przeglądu lub naprawiając większą usterkę.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.motocentrum.pl/

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Filtr paliwa – wymiana na własną rękę?, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Często powinniśmy wymieniać filtr paliwa?
  2. Filtr cząstek stałych (DPF)
  3. Na własną rękę czy z pomocą
  4. Czy można zmniejszyć zużycie paliwa?
  5. Kotły na paliwa stałe
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.