Długość drogi hamowania a opony

opony
  • Sharebar

W czasie jazdy samochodem niezwykle ważnym elementem jest droga hamowania. Od jej długości często może zależeć to, czy ominiemy jakiś obiekt na drodze lub zatrzymamy się przed nim. W najgorszych przypadkach może dojść do poważnej kolizji lub potrącenia osoby lub zwierzęcia na drodze. Dlatego podczas wyboru nowych kół powinniśmy niezwykle zwracać uwagę na długość hamowania danych kół na mokrej nawierzchni.

W wyborze pomogą nam w tym nowe etykiety, które od listopada 2012 roku muszą znajdować się na każdej wyprodukowanej i sprzedawanej w krajach Unii Europejskiej gumie.

Nowe etykiety w wielu sytuacjach pomogą na wybrać najlepszą dla siebie gumę pod względem ceny i jakości względem danych kryteriów. Właśnie tym jednym z najważniejszych jest długość hamowania na mokrej nawierzchni. Opony, jak doskonale sobie zdajemy sprawę, na rynku znajduje się w bardzo dużym wyborze zarówno ze względu na ceny, jak i producenta. Etykiety są prezentowane pod względem liter alfabetu. Od A do G, gdzie A stanowi najwyższą jakość. I tak różnica w drodze hamowania na mokrej nawierzchni między najlepszymi a najgorszymi kołami może przekraczać 20 metrów, a gdy do tego możemy jeszcze dodać prędkość samochodu oraz sprawność hamulców, to różnica się jeszcze bardziej pogłębia. Takie 20 metrów może stanowić długość czterech lub pięciu samochodów. Wystarczy sobie jedynie wyobrazić sytuację, gdy podczas deszczu musimy nagle gwałtownie zahamować. W tym momencie owe 20 metrów robi ogromną różnicę.

Bez wątpienia dobór kół względem ceny często nie jest dobrym rozwiązaniem. Oszczędzając jak najwięcej i stawiając na tanie opony musimy sobie zdać sprawę, że mogą one wydłużać drogę hamowania, zwiększać opory toczenia oraz generować większe dźwięki podczas jazdy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 3.7/5 (3 oddanych głosów)
Długość drogi hamowania a opony, 3.7 out of 5 based on 3 ratings

Podobne wpisy:

  1. Bezpieczne auto – odpowiednie opony
  2. Wszystkie drogi do Krakowa
  3. Sprawdzamy opony
  4. Hostessy – zawód na początek drogi na szczyt
  5. Stare opony są niebezpieczne
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.