Alkomat, tylko jaki?

  • Sharebar

Choć z roku na rok jest coraz lepiej, Polska wciąż ma nie najlepsze statystyki liczby kierowców wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dlatego, by skutecznie przeciwdziałać tej sytuacji, warto zakupić domowy alkomat.

Alkomaty to niezwykle przydatne urządzenia, które nie tylko dadzą pewność kierowcy, ale i poczucie bezpieczeństwa pasażerom. Niestety na rynku znajdziemy multum produktów tego typu, które w żaden sposób nie można nazwać alkomatem, przypomina to alkomat z wyglądu, ale odczyty bardziej przypominają grę w ruletkę, niż urządzenie pomiarowe. Bardzo wielu kierowców traci prawa jazdy przez błędne wskazania. Jak się przed tym uchronić?

Kalibracja

Możliwość kalibracji jest podstawową cechą wiarygodnego alkomatu, bez tego alkomat jest ledwie zabawką, a nie przyrządem pomiarowym. Alkomat koniecznie należy co jakiś czas poddać kalibracji. Powinno się to robić co 3-6 miesięcy, lub kilkuset pomiarach. Szczegóły znajdziemy w instrukcji danego urządzenia. Jest to warunek poprawnego odczytu i nie powinniśmy tego lekceważyć.

Przetwornik

Wybierają dla siebie alkomat, warto przyjrzeć się na to, jaki sensor posiada dany alkomat. Najbardziej dokładne odczyty prezentują przetworniki elektrochemiczne, zaś sensory półprzewodnikowe cechuje większa awaryjność. Ważna jest również temperatura otoczenia, sporo alkomatów wymaga temperatury pokojowej, tymczasem z pewnością chcielibyśmy mieć możliwość wykonania pomiaru w innych warunkach termicznych. Tutaj będziemy musieli wybrać taki, który coś takiego umożliwia.

O czym należy pamiętać?

Oczywiście warto zainwestować w sprzęt znanego producenta, który oferuje korzystne warunki serwisowania alkomatu. Szybka i tania kalibracja szybko zamortyzuje wyższy koszt zakupu sprzętu. Oczywiście, zawsze lepiej kupować na lata, a skąpy traci dwa razy. Pamiętajmy też, że alkomat nie jest nieomylny, często nawet złe użytkowanie może doprowadzić do błędnych odczytów. Większość alkomatów ma zakładany błąd pomiarowy czasem nawet 0,2 promila, czyli dokładnie tyle, jaka jest granica tolerancji władz na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Trzeba pamiętać też, alkomat jest urządzeniem pomocniczym i jego odczyty nie mają żadnej mocy, chyba że kupimy wyspecjalizowany alkomat, który wyniki mogą stanowić jako dowód w sądzie. Takie urządzenia kosztują jednak nawet kilka tysięcy złotych.

Więcej o alkomatach, znajdziecie tutaj.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.