Nan Goldin i jej twórczość

fotografia
  • Sharebar

Fotografia jest najintensywniej rozwijającą się dziedziną sztuki w ostatnich latach. Zauważa się to między innymi po wzrastającej popularności wielu artystów z całego świata, który oddają się właśnie jej. Jedną z osób, które swoje życie powierzyły fotografii, odnosząc przy tym znakomity sukces, jest Nan Goldin, amerykańska artystka. Swoją twórczość rozpoczęła ona w pierwszej ćwierci drugiej połowy ubiegłego stulecia, bardzo szybko stając się zauważalną wśród wszystkich artystów amerykańskich. Jej zainteresowanie sztuką przejawiało się przede wszystkim w licznych dziełach fotograficznych jej autorstwa.

Kobieta nie bała się wykonywać zdjęcia nawiązujące do dość kontrowersyjnych tematów, jak chociażby seksualność. Wiele jej zdjęć przedstawia kobiety przyglądające się sobie w lustrze, nagie, pokazane w bardzo naturalny sposób. Wszystkie z dzieł Nan Goldin uważane są za niezwykle emocjonalne, wyrażające zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto zapoznać się z nimi, aby zauważyć, jak wiele można przekazać poprzez chociażby jedną zwykłą fotografię, przedstawiającą perfekcyjne ujęcie codziennego dnia. Obecnie fotografie artystki można podziwiać przede wszystkim podczas organizowanych na jej cześć wystaw. Większość z nich opiera się głównie na pokazach slajdów, a nie na tradycyjnym wystawianiu wydrukowanych fotografii. Biorąc udział w tego rodzaju pokazie slajdów, można zapoznać się zdecydowanie dokładniej z twórczością Goldin i nie tylko. Dzięki takiej formie prezentacji uczestnicy wystawy dowiadują się także zdecydowanie więcej na temat życia artystki, motywów, jakie kierowały rozwojem jej twórczości oraz charakterem przekazywania własnego punktu widzenia poprzez poszczególne fotografie.

Nan Goldin otrzymała bardzo wiele nagród i wyróżnień, z czego najważniejszą była na pewno ta wręczona jej w 2007 roku przez Fundację Emmy i Victora Hasseldlad, która zajmuje się wspieraniem fotografii ogólnie oraz artystów, którzy posiadają bardzo duży wpływ na jej rozwój. Artystka spotyka się z bardzo dużą krytyką, w tym przede wszystkim pozytywną, ze strony znakomitych znawców fotografii, dzięki czemu jej dzieła stają się coraz bardziej popularne, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz także w licznych krajach europejskich i nie tylko. Wskazują na to chociażby coraz liczniejsze wystawy zadedykowane właśnie jej.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Twórcy i ich twórczość, Art. forum
  2. Przyczyny depresji i jej leczenie
  3. Chwilówka: czy należy jej unikać?
  4. Folia Stretch i jej rola
  5. Nowoczesna szkoła i jej wyposażenie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.