Pakujemy w branży spożywczej

folie
  • Sharebar

Niektórzy jeszcze pamiętają czasy, gdy najczęstszym opakowaniem dla mięs, wędlin był papier.  W starszych filmach polskiej produkcji niejednokrotnie eksponuje się sceny, kiedy ekspedientka zawija kiełbasę w gazetę. W dzisiejszych czasach gazety zostały całkowicie wyparte przez plastiki.

Najczęściej spotykanym opakowaniem jest folia spożywcza ze względu na swoją elastyczność jak i też barierowość na czynniki zewnętrzne, jaki też wewnętrzne. Producenci mięs najczęściej korzystają z pakowania próżniowego, gdzie w trakcie pakowania odsysa się powietrze, źródło energii dla baterii tlenowych. Drugim sposobem pakowania jest pakowanie w atmosferze modyfikowanej, gdzie produkt jest szczelnie zamykany w odpowiednio dobranej mieszance gazów.

Pakowanie próżniowe najczęściej kojarzy się z workami próżniowymi, są to worki barierowe posiadające przeróżną kompozycję warstw, gdzie za najskuteczniejszą uważa się warstwę EVOH. Aczkolwiek woreczki próżniowe mogą mieć nieestetyczny wygląd ze względu na wystające końcówki folii. Dlatego dość często stosuje się worki termokurczliwe, które obkurczają się wokół produktu, tworząc przezroczystą warstwę nadającą blask i połysk produktowi, co czyni go dużo bardziej atrakcyjnym wizualnie.

W pakowaniu MAP (z ang. Modified Atmosphere Packaging) stosowane są woreczki barierowe jak i też folie flow pack (dość często pisane błędnie jako flo pack). Nazwa tych folii wywodzi się z maszyn, na których są pakowane. Pakowanie MAP dość często aplikuje również tacki, które wymagają folii przykrywkowych, te same folie są stosowane na maszynach rolowych (np. folie pa/pe).

Jak widać powyżej technologia pakowania żywności zmieniła się diametralnie na przestrzeni kilku lat. Pytanie czy wychodzi nam to na jeszcze większe zdrowie…

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (4 oddanych głosów)
Pakujemy w branży spożywczej, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Podobne wpisy:

  1. Rodzaje folii
  2. Oprogramowanie w branży produkcyjnej
  3. Zdobywając klienta
  4. Model pracy i usługi w branży internetowej
  5. Pakowanie produktów zleć profesjonalistom
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.