Kawa kopi luwak i jej produkcja

kawa kopi luwak
  • Sharebar

 Są różne rodzaje kawy. Najbardziej znane rodzaje kawy to arabika i robusta.  Są też kawy, które produkuje się w specjalny sposób. Zwierzęta wybierają ich ziarna a mało kto o nich słyszał.  Jedną z nich jest kawa kopi luwak produkowana w specjalny sposób.

Kopi luwak jest to specjalny gatunek kawy, który pochodzi z terenów Azji południowo-wschodniej. Jest to najdroższy gatunek kawy i bardzo ekskluzywny. Jego kilogram to koszt około tysiąca euro a filiżanka w Polsce około sto złotych. Można jej spróbować w specjalnych kawiarniach. Ziarna tego gatunku kawy są selekcjonowane w specjalny sposób bo przez zwierzęta z rodziny łaszowatych. Te zwierzęta nazywane są popularnie cyweta a lokalnie luwak. Selekcja ziaren kawy odbywa się przez te zwierzęta. Są one zjadane i nadtrawione przez ich enzymy przechodzą przez przewód pokarmowy i są wysalane.

Sposób produkcji tego gatunku kawy jest więc dość unikalny. Ludność pochodząca z wysp Indonezji takich jak Sumatra, Jawa czy Celebes zbiera ziarna wydalone przez luwaki. W mniejszym stopniu są one dostarczane do produkcji kawy z Filipin czy Wietnamu.

Nie wszędzie można spróbować kawy kopi luwak. Są specjalne kawiarnie i sklepy zajmujące się sprowadzające kawy z całego świata gdzie można zakupić ten napój. Warto jednak go spróbować przynajmniej raz w życiu bo jest wyjątkowy mimo jego ceny. Kawa produkowana przez luwaki jest droga bo proces jej produkcji jak również sprowadzenia to naszego kraju wymaga kosztów.  Ma jednak swój niepowtarzalny smak.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kawa po turecku z dzbanka
  2. Kawa Horeca, Vergnano, espresso
  3. Kawa – pyszny, aromatyczny napój
  4. Czy kawa może nam zaszkodzić?
  5. Najlepsza jest kawa z ekspresu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.