Tablet – zabawka czy narzędzie pracy?

elektronika
  • Sharebar

Obecnie tablety zyskują gigantyczną popularność. Wiele firm produkujących do tej pory netbooki zrezygnowało z nich właśnie na rzecz tabletów.  Ale czy tablet to dobre rozwiązanie dla każdego biznesmena czy tylko zabawka? Odpowiedź na to pytanie moim zdaniem jest tylko jedna – są to i profesjonalne narzędzia i zabawki. W tej chwili na rynku mamy zatrzęsienie tabletów różnych producentów. Rozpiętości cenowe też są ogromne – od około 100 zł do nawet 2000 zł. I tu właśnie pojawia się kryterium, którym wbrew pozorom dość łatwo oddzielić zabawki od sprzętu bardziej profesjonalnego. Najtańsze tablety (te trochę droższe też) to z reguły właśnie nic innego jak zabawki dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z technologią, ekranami dotykowymi itp. Są to zazwyczaj urządzenia o małych mocach obliczeniowych, z ograniczonymi możliwościami rozbudowy czy podłączenia urządzeń zewnętrznych, a przy tym awaryjne. Te nieco droższe w granicach 500 czy 600 zł oferują już zdecydowanie lepszą jakość i większe możliwości mimo to wciąż są to urządzenia średniej półki i moim zdaniem jeszcze nie można ich traktować jako sprzętu do zastosowań profesjonalnych.

Sprzęty do pracy to tablety posiadające bardzo dobre wykonanie, mocne podzespoły oraz możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych czy rozbudowy, gwarantujące jednocześnie najwyższą jakość usług i obrazu. Urządzenia takie zaczynają się w granicach 700 kilku 800 zł i to w wielkości 7 czy 8 calowych ekranów. Za ekran w granicach 10 cali trzeba dać przynajmniej te 1200 -1300 zł. Są to wtedy urządzenia gwarantujące znacznie lepsze parametry i jakość, a co za tym idzie nadające się do normalnej pracy. Poza tym są o wiele mniej awaryjne od ich tańszych odpowiedników.

Jakie firmy wiodą prym? W zasadzie można wyróżnić kilka. Na pewno będzie to Samsung ze swoim Galaxy Tabem, będzie to także Asus Transformer czy Acer  Iconia Tab. Nie można tu także zapominać o prekursorze czyli firmie Apple ze swoim IPadem choć tu cena jest już wyższa i często spotkać się można z problemami konfiguracyjnymi i kompatybilnościowymi z urządzeniami innych producentów z innym oprogramowaniem. Odpowiedzią Microsoftu jest tablet Microsoft Surface aczkolwiek wypuszczony na rynek dosyć późno. Nie przeszkadza mu to jednak w byciu popularnym i dość konkurencyjnym. Ostatnią firmą jaką bym tutaj wymienił jest firma Sony ze swoim Sony Tablet S.  Wszystkie te urządzenia w chwili obecnej mają możliwość podłączenia między innymi klawiatury co przekonało do tych urządzeń zatwardziałych komputerowców. Ułatwia to pracę i czyni z tabletu odpowiednik netbooka co skutecznie łata dziurę powstałą na rynku tych urządzeń.

Podsumowując powiedzieć można, że tablety to i zabawki i profesjonalny sprzęt w zależności od użytkownika i od tego jaki model czy producenta wybierzemy.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Tablet za lokatę – jak banki nas kuszą?
  2. Komputery jednopłytkowe – idealane narzędzie w przemyśle
  3. Czy to już koniec epoki USB?
  4. iPhone – ponadczasowy telefon Apple
  5. Bezpieczne oswietlenie w miejscu pracy
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.