Jak pozbyć się zużytej elektroniki?

  • Sharebar

Liczba elektrośmieci wytwarzanych w naszym kraju rośnie z roku na rok. Odpowiada za ten stan między innymi nieustanne przyśpieszenie technologiczne, które każe nam wciąż zamieniać komputer czy telefon na nowszy model. Tu jednak pojawia się dość ważne pytanie? Co zrobić ze starym sprzętem?

Elektrośmieci – złe praktyki

Złą praktyką, która niestety zdarza się dość często jest wyrzucanie starych laptopów, tabletów czy smartfonów na zwykły śmietnik. Stanowi to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi, gdyż elektronika zawiera wiele szkodliwych substancji takich jak rtęć czy kadm. Wyrzucanie elektośmieci do zwykłego śmietnika jest nieekologiczne także z innego powodu. Otóż nie wykorzystuje się w ten sposób możliwości poddania ich recyklingowi i uzyskania w ten sposób surowców wtórnych, które mogłyby być z powodzeniem użyte w różnych gałęziach przemysłu. Dodajmy także, że wyrzucenie zużytego laptopa, komputera czy tabletu do zwykłego śmietnika podlega karze kilkuset złotych, zgodnie z ustawą o utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Kwestia bezpieczeństwa danych

Oprócz tego, że nie wolno wyrzucić nam komputera na śmietnik tak po prostu w grę wchodzi jeszcze ochrona danych osobowych. Jeżeli nie zadbamy o to w przypadku naszego prywatnego komputera, to narażamy tylko siebie, że dane zawarte na dysku twardym dostaną się w niepowołane ręce. Jednak w przypadku firm i instytucji mówimy już o obowiązku prawnym należytego zabezpieczenia informacji. W praktyce proces trwałego usunięcia danych z dysku, np. poprzez nadpisanie danych, powierza się specjalistycznym firmom. Jest to rozwiązanie szybkie i bezpieczne. Zużyty sprzęt można też oddać do skupu, gdzie dalej będzie on procedowany już z wyłączeniem naszej odpowiedzialności prawnej.

Czytaj więcej: skup tabletów Warszawa

 

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 1.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak pozbyć się zużytej elektroniki?, 1.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Jak pozbyć się zagrożenia?
  2. Pościel z wielką plamą. Jak się pozbyć?
  3. Jak monitorować swój komputer?
  4. Jak przygotować się do korzystania z sieci?
  5. Jak zatrudnia sie nowego pracownika?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.