Historia systemu Windows XP

oprogramowanie
  • Sharebar

Rok 2001 dla osób zainteresowanych technologiami i światem IT wiąże się przede wszystkim z premierą systemu operacyjnego Microsoft – Windows XP, który ujednolicił dwie linie produktów firmy: domowej oraz profesjonalnej. Windows XP od lat posiada wielu zwolenników i wciąż jest używany zarówno na komputerach domowych, jak i w firmach, pracując dla setek milionów użytkowników. Czym zatem zasłużył sobie na taką popularność?

 A zaczęło się tak…

 Ideą powstania Windows XP była potrzeba stworzenia jednolitego produktu, który odpowiadałby potrzebom zarówno użytkowników linii domowej (Windows 3.1, 95, 98, Me), jak i profesjonalnej (Windows NT, 2000).

W 2000 roku 200 000 użytkowników miało okazję przetestować wersję beta systemu. W następnym roku miała miejsce oficjalna premiera Windows XP. Warto również odnieść się do nazwy systemu, który, wbrew plotkom, nie przyjął symbolu 2001, XP pochodzi bowiem od wyrażenia experience, czyli doświadczenie, doznanie.

Data premiery do końca nie była pewna, bowiem pojawiały się głosy, iż zostanie ona przesunięta na rok 2002. Ostatecznie wielkie oficjalne powitanie nowego dziecka Microsoft= Windows XP, odbyło się 25 października w Nowym Jorku, w teatrze Marriott Marquis przy Times Square. Hasło towarzyszące premierze brzmiało: „Windows XP jest tutaj”. Oprócz pełnej prezentacji funkcjonalności systemu przedstawiono również jego cechy wraz z ceną za wersję pełną oraz aktualizacje dla wersji systemów operacyjnych starszych niż Windows XP.

Co nowego było w Windows XP?

Wśród nowych funkcji systemu można było znaleźć między innymi: umieszczenie pod jedną ikoną na pasku zadań wszystkich plików otwartych w jednym programie oraz szybkiego przełączania użytkowników, jak również opcję nagrywania płyt CD przy użyciu Eksploratora Windows. Ciekawą funkcją okazała się również możliwość kontrolowania stanu baterii oraz przełączania w stan hibernacji w przypadku niskiego poziomu naładowania baterii.

Aktualizacje  systemu Windows XP

System został stworzony w dwóch podstawowych wersjach: Windows XP Home oraz Windows XP Professional.

Począwszy od 2002 r. Microsoft wypuszczała na rynek kolejne dodatki Service Pack, dzięki którym aktualizacje systemu Windows XP dawały użytkownikom nowe możliwości.

Ważną informacją dla użytkowników Windows XP jest ogłoszenie przez Microsoft zakończenia wsparcia technicznego dla systemu, które nastąpi z dniem 8 kwietnia 2014 r.

 Wiele opinii na temat Windows XP głosi, że jest to najlepszy system firmy Microsoft, jaki do tej pory się ukazał. Jednak od premiery tego systemu minęło już wiele lat, podczas których technologia zrobiła wiele kroków naprzód. Windows XP, mimo że uwielbiany przez miliony użytkowników, ustępuje powoli miejsca nowym systemom, które są przystosowane do urządzeń takich jak smartfony czy tablety. Aktualizacja Windows XP do nowszych wersji, mimo silnych sentymentów, jest już tylko kwestią czasu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wdrażanie systemu IT w przedsiębiorstwie
  2. Budowa systemu rezerwacji.
  3. Pracownia usługowa programów Systemu Forte
  4. Elementy wchodzące w skład systemu Symfonia Premium
  5. Alarmy do mieszkania, montaż systemu alarmowego
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.