Co to takiego system CRM?

system crm
  • Sharebar

Czym jest system CRM, po co jest stworzony i czy da się bez niego obejść? Sprawdźmy. CRM to Customer Relationship Management, co w wolnym tłumaczeniu na język polski stanowi ‘zarządzanie relacjami z klientami’. Skoro mamy już rozszyfrowany skrót, zajmijmy się następnym zagadnieniem – czym dokładnie są systemy CRM.

Otóż, pozwalają one na pełniejszą obsługę klienta, a to dzięki zbieraniu i udostępnianiu informacji o nim wewnątrz całego przedsiębiorstwa. Szczególnie ważne jest to w działach takich jak obsługa klienta, help-desk, sprzedaży czy marketingu. Dzięki temu klient nabywa usługę bardziej dostosowaną do jego potrzeb, co skutkuje jego zadowoleniem i możliwymi przyszłymi kontaktami.

Rozwiązania jakie posiada system CRM umożliwiają także reakcję na sytuacje, kiedy klient nie wywiązuje się z zawartej umowy, nie płacąc za otrzymaną usługę. W takim wypadku, gdy system nie odnotuje wpływu kwoty w określonym terminie, może wysłać ponaglenia, w formie wiadomości sms czy e-mail do dłużnika. Jeśli zaś to nie przyniesie skutku, system może dołączyć nie płacącego klienta do listy osób oczekujących na rozmowę z pracownikiem firmy. Co więcej, automatykę systemu można ustawić tak, by wysyłała kartki okolicznościowe klientom firmy. To samo tyczy się wysyłania ofert sprzedażowych.

Innym, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest instalacja oprogramowania CRM na laptopach tzw. mobilnych sprzedawców, dzięki czemu na bieżąco mogą oni przesyłać informacje do bazy danych.

Zatem przychodzi nam zmierzyć się z ostatnim z postawionych pytań: czy można prowadzić firmę bez systemu CRM? Jak najbardziej tak. Szczególnie jeśli jest to mała, domowa firma. Jednak, jeśli jest to firma posiadająca wielu klientów i rozbudowaną sieć sprzedaży, to rozwiązanie w postaci systemów CRM wydaje się rzeczą obowiązkową.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. CRM – Najlepszy system
  2. Nowoczesne systemy CRM
  3. Zintegrowany system zarządzania firmą
  4. Crm
  5. System dla firm wspomagający zarządzanie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.