Czy warto zakupić VPS?

  • Sharebar

Wiele osób zastanawia się czy warto kupić serwer VPS zamiast tradycyjnego hostingu www. Odpowiedź jest uzależniona od wiedzy i umiejętności osoby która będzie się zajmowała naszym hostingiem. Jeśli będziemy robić to sami, mamy choć małe doświadczenie w zakresie obsługi serwera i podstawową znajomość Linuxa to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzi abyśmy sami zajmowali się naszym hostingiem. Będziemy mieli wtedy możliwość dopasowania go do własnych potrzeb.

Oczywiście zakup serwera VPS jest droższy od zwykłego hostingu współdzielonego. Są jednak firmy które oferują serwery VPS za 5zł lub nie wiele więcej. Są też firmy które życzą sobie ponad 100zł miesięcznie. Sam wybór i zakup serwera VPS to dopiero początek, musimy jeszcze zająć się jego konfiguracją i to już wymaga więcej czasu i umiejętności. Dlatego przed zakupem serwera warto zastanowić się nad poszukaniem jakiego kursu czy też po prostu instrukcji jak zainstalować LAMP lub LEMP czyli Linux + Apache + MySQL + PHP lub w drugim przypadku Linux + Nginx + MySQL + PHP. W obu przypadkach w zasadzie konfiguracja ma podobny poziom trudności. Oprócz tego musimy zainstalować na naszym VPS firewalla i inne zabezpieczenia które uchronią nas przed włamaniem się i wyrządzeniem dużych szkód. Dlatego też konfiguracja VPS wymaga więcej pracy, w zamian jednak otrzymujemy znacznie więcej niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Ponieważ na własnym serwerze możemy doinstalować potrzebne dodatki czy też uruchomić inne usługi czego już na hostingu współdzielonym zrobić się nie da.

Podsumowując zakup serwera VPS wymaga dość dokładnej konfiguracji VPS, w zamian za to otrzymujemy znacznie więcej swobody niż na hostingu współdzielonym. Wybór oczywiście należy do osoby która będzie z tego hostingu korzystać na co dzień. Dla małych stron w HTML odradzam stosowanie serwera VPS, dla pozostałych może to być bardzo ciekawa alternatywa.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (4 oddanych głosów)
Czy warto zakupić VPS?, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.