Skąd brać opinie o książkach

  • Sharebar

Jeżeli chodzi o piosenki, to wiadomo – lubimy tylko te, które wcześniej już słyszeliśmy. Wybór jest więc łatwy. Tak samo prosto jest z kinem – regularnie bombardowani trailerami w telewizji doskonale orientujemy się, co i kiedy chcemy zobaczyć. Trochę więcej trzeba się postarać, aby znaleźć odpowiednią dla nas literaturę – tutaj z reguły decydujemy się na podstawie opinii o najgłośniejszych, najbardziej lubianych autorów, wybierając ich najlepiej oceniane książki. To trochę taki mix powyższych dwóch sposobów – stawiamy na sprawdzonych pisarzy co do których mamy jakiś stopień zaufania, a wybieramy ich najgłośniejsze w ostatnich czasach tytuły.

O najlepiej oceniane książki można też wypytać swoich znajomych – każdy ma w zanadrzu jakieś tytuły, które szczególnie zapadły mu w pamięć. To bardzo ciekawe doświadczenie, zwłaszcza jeżeli mamy szerokie grono przyjaciół. Każdy z nich zwraca uwagę na trochę inne rzeczy i będzie miał różniącą się od pozostałych listę najlepiej ocenianych książek. Przy okazji – dyskusje o literaturze to doskonały sposób na zaciśnięcie więzi ze swoimi bliskimi, dlatego po lekturze każdej książki, która zrobiła na nas duże wrażenie, zawsze warto podzielić się swoimi uwagami i odczuciami z przyjacielem lub członkiem rodziny. Nie ma nic przyjemniejszego jak obserwowanie, jak ktoś nam bliski połyka bakcyla, którego my złapaliśmy wcześniej.

Innym źródłem najlepiej ocenianych książek jest Internet – przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy akurat pod ręką znajomych lub literackiego klubu dyskusyjnego (albo chociaż księgarni lub biblioteki, w której spotykają się miłośnicy literatury). To właśnie w globalnej sieci znaleźć można tysiące stron, które poświęcone są recenzowaniu książek i wyławianiu najlepszych spośród nich – bardzo często bowiem, w takich zestawieniach: „Najlepiej oceniane książki” lub „Najciekawsze książki” stosuje się uśrednioną ocenę z dziesiątek recenzji – dzięki czemu możemy mieć niemal absolutną pewność co do polecanego tytułu. Co ciekawe, po wybraną książkę nie trzeba nawet później iść do księgarni – wystarczy zamówić ją kilkoma kliknięciami myszy…

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Wódka – skąd ją brać?
  2. Wiedza naukowa w książkach
  3. Dobre książki
  4. Niedrogie książki źródłem wiedzy
  5. Książki podróżnicze. Co nowego?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.