Przywracają pamięć o Bądarzewskiej

informacje Mława
  • Sharebar

Jedyną częścią świata, w której wciąż ją pamiętają jest Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni melodię z jej najbardziej znanej kompozycji można usłyszeć na peronie tokijskiego dworca kolejowego, a gra jej utworów jest obowiązkowym punktem w muzycznej edukacji tego rozkochanego w muzyce narodu. Jednak w Polsce mało kto pamięta jej nazwisko. O kim mowa? O Tekli Bądarzewskiej, której “Modlitwa dziewicy” była przed 150 laty pierwszym przebojem światowej muzyki popularnej.

Tekla Bądarzewska-Baranowska urodziła się w Mławie na Mazowszu około roku 1829 roku. Zmarła w Warszawie w roku 1861. Całe swoje dorosłe życie spędziła w Warszawie,  do której przeprowadziła się w wieku kilku lat.

W swoim krótkim życiu Bądarzewska skomponowała ponad 30 utworów muzycznych, z których jeden – wspomniana wyżej  “Modlitwa dziewicy” – przez ponad 20 lat był jednym z najpopularniejszych światowych hitów, który rozbrzmiewał w całej Europie, Ameryce, Azji a nawet Australii.

Dlaczego więc o kompozytorce tak szybko zapomniał zarówno świat jak i jej rodzima Polska? Pewnie dlatego, że kompozycjom Bądarzewskiej daleko było do muzycznej wirtuozerii. Kompozycje te cechowała prostota, banalna melodyczność, brakowało w nich muzycznego artyzmu. Dlatego też ówczesna krytyka nie szczędziła bardzo ostrych słów pod adresem jej kompozycji.

Złe oceny krytyków muzycznych nie przeszkadzały jednak zwykłym ludziom, którzy w utwory Polki pokochali właśnie za prostotę i muzyczną naiwność. Bądarzewska miała niezwykły dar do tworzenia prostych i łatwo wpadających w ucho linii melodycznych. Tym właśnie należy tłumaczyć niezwykłą karierę utworu kompozytorki na świecie. Fenomen Bądarzewskiej można porównać do fenomenu disco polo, gatunku muzycznego, który pomimo wszechobecnej krytyki, święci triumfy w Polsce od ponad 20 lat.

W Polsce pamięć o autorce pierwszego muzycznego hitu światowego starają się przypominać Maria Pomianowska (która nagrała płytę z utworami Bądarzewskiej) i Beata Michalec (autorka książki o kompozytorce). Pamięć o niej stara się przywracać również samorząd lokalny miasta Mława, z którego pochodzi kompozytorka.

Więcej o Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej można przeczytać w serwisie mjakmlawa.pl.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Encyklopedia internetowa
  2. Zespół muzyczny na imprezę
  3. Wycieczka do parku dinozaurów
  4. Internetowe Sklepy Muzyczne
  5. organizacja imprez
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.