Książki podróżnicze. Co nowego?

Bartek Sabela - Może morze wróci
  • Sharebar

Na półkach księgarń znajdziemy coraz więcej książek podróżniczych. To już nie tylko opowieści Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej i Martyny Wojciechowskiej.  Przybywa nowych autorów, którzy na kartkach książek piszą o swoich podróżach. Niejednokrotnie jeszcze bardziej ciekawie i barwnie, jak ich bardziej znani i rozpoznawalni koledzy po piórze.

Pamiętacie jeszcze książki Arkadego Fiedlera albo przygody Tomka, który przemierzał wszystkie kontynenty tego świata, barwnie opisywane przez Alfreda Szklarskiego? Czytane do poduszki podróżnicze opowieści na stałe zapisały się w pamięci dzisiejszych 30- czy 40-latków.

Kolejna porcja książek podróżniczych zalała księgarski rynek w latach 90. Pojawiły się takie nazwiska jak Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska. Podróżniczy celebryci zaczęli opisywać dalekie krainy, przemierzać świat na bosaka i dzielić się tym ze swoimi czytelnikami przygodą.

Ostatnie lata to kolejna inwazja podróżniczej literatury. Patrząc na półki księgarń z napisem „Książki o podróżach” czasami aż trudno się nadziwić, że tyle tych książek pojawia się na rynku. Prawdziwy boom zaczął się od „Samsary” Tomka Michniewicza i mody na backpacking, czyli tanie podróżowanie z plecakiem. Okazało się, że nie trzeba być członkiem ekstremalnej ekspedycji, która przedziera się przez amazońską dżunglę, że ludzie chętnie czytają opowieści zwykłych turystów, którzy po prostu spakowali plecak i ruszyli w drogę. A po powrocie, na kartkach książek, zdają relacje ze swoich podróży.

Rok 2013 jeśli chodzi o podróżniczą literaturę rozpoczął się nieźle. Wydawnictwo Czarne wydało niedawno „Południe” Andrzeja Muszyńskiego, prawdziwy szturm na księgarskie półki przypuściły też Bezdroża, które dziś chyba przodują w ilości wydawanych książek o podróżach. Z tych najnowszych warto polecić „Szkatułkę pełną Sahelu” Mirosława Kowalskiego i opowieści o Morzu Aralskim „Może (morze) wróci” Bartka Sabeli. Jej fragment znajdziecie na podróżniczym portalu peron4: Taszkent. Fragment książki „Może (morze) wróci”.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Książki podróżnicze. Co nowego?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Dobre książki
  2. Książki
  3. Książki pedagogiczne dopomagają walczyć o istnienie
  4. e-booki, e-prasa,książki audio
  5. Książki,e-booki i audiobooki
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.