Jak uchronić kota przed grypą

kocia grypa
  • Sharebar

Co to jest kocia grypa? Kocia grypa to ogólna nazwa nadana wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych u kotów. Jest to częsta choroba u kotów i choć zazwyczaj nie jest niebezpieczna u dorosłych kotów, może spowodować śmierć u kociąt i starych kotów.

Kocia grypa jest najczęściej spowodowane przez wirus (FHV-1), lub (FCV).  FHV-1 wirus zakaża błony oczu, błony śluzowe nosa, gardła i zatok. Kocia grypa w ogóle jest bardzo zakaźna i może rozprzestrzeniać się szybko z kota na kota. Najczęstsze objawy zakażenia wirusem kociej grypy są:

Oczy:
Wirus atakuje błony w oczach. (Zapalenie spojówek) oczy są spuchnięte i czerwone z absolutorium, które jest często wypełnione ropą.
Czasem grypa u kota może rozwinąć się w wrzody rogówki . Problemy zdrowotne u kotów muszą być zgłaszane do lekarzy weterynarii a nie leczone na własną rękę.

Nos:
Kichanie jest jednym z najczęstszych objawów. Początkowo jest to bezbarwna wydzielina z nosa, w kolejnym stadium może przeistoczyć się w zieloną maź która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty węchu.

Ciąża:
W wielu przypadkach podczas ciąży kocica może być zainfekowana wirusem i podczas porodu może dojść do infekcji kociąt. W tym wypadku należy wyleczyć ją przed dniem porodu.

Stawy:
Ból stawów może wystąpić, i można go zauważyć gdy kot zaczynać kuleć na wszystkie łapy. FCV może wpływać na zdrowie stawów kota, występuje to często w następującej formie, kot kuleje najpierw na jedną łapę a po paru dniach na drugą.

Łapy:
Istnieje kilka szczepów koci-wirusa i jeden z nich wywołuje owrzodzenie w łapy.

Grypa u kota jest rzadko śmiertelna chyba że wcześniej chorował. Zakażone koty wymagają intensywnego leczenia i wsparcia. Kocięta są bardziej narażone na grypę niż koty dorosłe.

Nie ma lekarstwa na infekcję wirusową, jednak kot może być jak to możliwe trzymany w ciepłym miejscu, muszą być podawane mu odpowiednie witaminy. Lekarz może przepisać krople do oczu lub maści do zapalenia spojówek. Owrzodzenie rogówki musi być zbadane przez lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie.

Podczas choroby bardzo ważnym jest utrzymanie kota w dobrej kondycji psychicznej, ma się tu przez to rozumieć odpowiednie stymulacje w postaci gier i zabaw, odpowiedniego pożywienia (nie zalecane jest zmienianie dotychczasowej diety) zmiana pokarmów suchych na wilgotne i odwrotnie.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (5 oddanych głosów)
Jak uchronić kota przed grypą, 4.0 out of 5 based on 5 ratings

Podobne wpisy:

  1. Jak żywić kota?
  2. Zakup kota
  3. Kot w domu
  4. Koty bywają agresywne, nawet gdy są rasowe…
  5. Jak chronić się przed jesienną pogodą
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.