Jak dobrać blok do malowania akwarelami?

  • Sharebar

Malarze od zawsze mieli trudniej niż typowi rysownicy. Ci drudzy do tworzenia swoich dzieł potrzebowali choćby zwykłej kartki papieru, a nawet gazetowego skrawka. Artyści, wykorzystujący w swojej twórczości farby akwarelowe mają nieco utrudnione zadanie – by ich praca prezentowała się jak najlepiej, muszą dobrać odpowiedni materiał, na którym będą później pracować. Jak dobrać taki papier dla siebie? O tym dowiecie się z krótkiego artykułu.

Gramatura papieru

By malowanie farbami akwarelowymi dawało najlepsze efekty, trzeba zastosować papier o jak najlepsze absorpcji wody. Jedak jednym z najważniejszych aspektów mających wpływ na technikę jest zdecydowanie gramatura. Zalecaną gramaturą do malowania farbami akrylowymi jest około 300g/m2 (300 gram na metr kwadratowy). Taka masa papieru zapewni doskonałą pracę pędzlem, a także zagwarantuje początkowe właściwości papieru po ukończeniu pracy (utrzymując wysoką stabilność masy papierowej). Odradza się zakup bloków o mniejszej gramaturze, ponieważ mogą się dosyć mocno “falować” po zmoczeniu. Jednak dla początkujących artystów i ich przygody z akwarelami, nadadzą się idealnie. Papiery nieznanych firm albo o gramaturze mniejszej niż 200g można sobie spokojnie odpuścić – nie nadają się one  do malowania akwarelą.

Przeznaczenie

Bardzo ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest przeznaczenie papieru. Blok do akwareli może być bowiem wykorzystywany na przykład jako album z wakacji – wtedy wysoka gramatura odgrywa drugą rolę. Jednak ich najważniejszym zadaniem jest wykorzystywanie w profesjonalnych pracowniach plastycznych, a także przez hobbystów, którzy również potrafią docenić odpowiednie właściwości.

Właściwości

Najlepszy blok do akwareli cechuje znakomita absorpcja wody i bez-kwasowość.  Te z górnej półki wykonane są ze 100%  celulozy najwyższej jakości. Niektóre z nich produkowane są tradycyjnymi metodami, dzięki czemu  papier posiada harmonijną teksturą z równo uformowanymi włóknami. To zapewnia jego stabilność w trakcie pracy.

Cena

Najdroższe bloki przekraczają zdecydowanie granicę 100zł. Jednak spokojnie można znaleźć bardzo dobry produkt w cenie zbliżonej do nawet 50zł. Warto też zastanowić się jaki rozmiar potrzebujemy – te mniejsze zawsze będą nieco tańsze.

Podsumowując, aby wybrać odpowiedni blok do akwareli musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wystarczy jednak kilka minut poświęcić, by znaleźć ten najbardziej odpowiadający naszym preferencjom. Zdecydowanie najważniejsza jest gramatura, a później możemy dobierać blok choćby po okładce:) Tutaj jeszcze jedna przydatna uwaga - na bloku musi być wyraźnie napisane że jest on do akwareli (Watercolour, Aquarelle).

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak dobrać blok do malowania akwarelami?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Jak dobrać tusz do rzęs?
  2. Jak dobrać idealny garnitur
  3. Co do czego, czyli jak dobrać biżuterię do stroju
  4. Jak dobrać narzutę
  5. Jak dobrać odpowiedni biustonosz?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.