Czy warto czytać książki?

  • Sharebar

Ludzie często oglądają filmy mówiąc, że jest to lepsze od czytanie książek. W pewnym aspekcie jest to prawdą, lecz czasami jest inaczej.

Adaptacja filmowa dzieła literackiego wydawała się do niedawna najpewniejszą, najprostszą i najbardziej naturalną drogą kontaktu filmu z literaturą. Wiązało się z nią jednak zawsze poważne ryzyko ewentualności, że indywidualna inspiracja, której źródłem jest dla filmu dzieło literackie, przemieni się nie jako samorzutnie w automatyzm, zdolny unicestwić nawet najbardziej niepowtarzalny charakter. Pojawił się również coraz bardziej widoczny i dający o sobie znać- czynnik rywalizacji o odbiorcę i widza. Stoi dziś on przed dylematem czytać oryginalne dzieła literackie, czy też oglądać ich filmowe przetworzenia, bardziej lub mniej wierne pierwowzorom literackim. Sama uważam, że lepiej czytać książki.
Jednak czy warto czytać książki? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w mojej pracy.

Pierwszym moim argumentem w tym, że czytanie książki jest lepsze od oglądania filmów jest to, że książki daje nam więcej szczegółów, dzięki nim pobudzamy naszą wyobraźnie do myślenia, rozwija nasze umiejętności wypowiedzi ustnych czy pisemnych. Wspomnę także, że przeczytana książka zostawia w pamięci większy ślad niż film.

Następnym argumentem jest to, że w trakcie oglądania filmów psujemy nasze zdrowie, a co najważniejsze – oczy. Mocno nadwyrężamy wtedy wzrok co długotrwałe i bardzo częste siedzenie przed telewizorem lub monitorem może odbić się to dla nas skutkiem dość bolesnym do końca naszego życia. Czytając książkę tak nie jest, możliwe, że czasami “oczy bolą od czytania”, ale wtedy możemy zrobić krótką przerwę, żeby znów zasiąść do poczytania ulubionej lektury.

Na zakończenie chciałbym napisać, że książka może nas czegoś nauczyć, pozostawia potem nam wiele do myślenia, możemy wyciągać wnioski z zachowań bohaterów, z przedstawionych wydarzeń. Niektórzy powiedzą, że film dociera do większej części osób, ponieważ obraz ma olbrzymią moc, – to prawda, ale książka ma taką samą moc jak film. Wyobraźnią możemy zobaczyć świat swoimi oczyma, a nie takimi jak widzi to reżyser.

Podsumowując książka nas wzbogaca, nasz umysł, wyobraźnię. Film wybieramy dlatego, że nie mamy czasu wciągnąć się książce, a czasem nawet, żeby iść do księgarni czy biblioteki wypożyczyć lub kupić ją. Jednak pamiętajmy, że warto czytać książki, bo wiedza, którą z nich czerpiemy się kiedyś przyda. Należy oglądać filmowe adaptacje literatury, jednakże nigdy nie należy tego robić zbyt często oraz zamiast czytania.

oglądaj filmy bez limitu

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czemu warto czytać książki?
  2. Dobre książki
  3. Książki
  4. Książki,e-booki i audiobooki
  5. Książki podróżnicze. Co nowego?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.