Zwrot VAT za materiały budowlane

vat budowlany
  • Sharebar

Jeśli budujesz, remontujesz lub wykańczasz mieszkanie i posiadasz faktury VAT za zakup materiałów budowlanych to będziesz mógł odzyskać część wydanych pieniędzy. Możesz otrzymać nawet 34 tys.zł, ale musisz się pośpieszyć, bo ulga zostanie zlikwidowana od 2014 roku.

Zgodnie z projektem ustawy możliwość uzyskania zwrot VAT za materiały budowlane zostanie zlikwidowana od 2014 roku. Warto więc przyśpieszyć planowany remont lub wydatki na budowę bo dzięki temu inwestycja może być nawet 12% tańsza. Oto co musisz zrobić aby skorzystać z tej możliwości:

1) Dokonaj wydatków na zakup materiałów budowlanych które kwalifikują się do odliczenia. Jeśli nie wiesz jakie to materiały to zapoznaj się z załącznikiem do ustawy wykaz materiałów budowlanych. Generalnie odliczyć można większość materiałów budowlanych a tylko nieliczne odliczeniu nie podlegają. Nie da się odliczyć np.farb, lakierów, mebli, stałej zabudowy, sprzętu AGD (wyjątkiem jest kuchenka lub płyta gazowa), wkrętów, gwoździ, wyrobów z kamieni naturalnych, wapna.

2) Wypełnij wniosek VZM-1 oraz odpowiednie załączniki. Dołącz do wniosku kserokopie faktur z których dokonujesz odliczenia oraz kserokopię dokumentu będącego tytułem prawnym do lokalu/domu w przypadku wydatków na remont i kserokopię pozwolenia na budowę w przypadku wydatków na budowę.

3) Tak skompletowaną dokumentację złóż w swoim urzędzie skarbowym i poczekaj 4 miesiące na zwrot Twojego podatku.

Pamiętaj że każdy wniosek jest wnikliwie weryfikowany. Sprawdzane są przede wszystkim materiały budowlane pod kątem zasadności ubiegania się o zwrot z nich podatku. Jeśli umieścimy we wniosku fakturę na zakup farb to urzędnik tą pozycje zakwestionuje. W zależności od urzędu najczęściej podatnik jest wtedy proszony o wykreślenie błędnej pozycji z wniosku rzadziej korekta dokonywana jest drogą oficjalną czyli poprzez wydanie decyzji i określenie w niej prawidłowej kwoty zwrotu.

Ponieważ największą trudność sprawia kwalifikacja materiałów warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm które za niewielką opłatą sporządzą dla nas gotowy wniosek. W niektórych serwisach można złożyć zamówienie przez internet zupełnie on-line. Faktury można po prostu zeskanować i wysłać e-mailem a po kilku dniach wystarczy wydrukować gotowy wniosek VZM-1. Warto skorzystać i zaoszczędzić sobie w ten sposób dużo czasu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Materiały budowlane dla osób
  2. Styropian i materiały budowlane
  3. Co należy wiedzieć, aby otrzymać zwrot podatku z Anglii?
  4. Zwrot podatku UK
  5. Zwrot podatku holenderskiego – dla kogo?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.