Zadłużenie i kondycja finansowa Polaków

  • Sharebar

Polacy z roku na rok, coraz częściej się zadłużają, a wraz z pożyczkami, rośnie także liczba osób, które nieterminowo opłacają swoje zobowiązania. Dlaczego tak jest i czym grozi niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań finansowych?

Wartość zaciągniętych kredytów konsumenckich, wyniosła około 70 miliardów złotych, o oznacza wzrost o 16 % w stosunku do poprzedniego roku. Odnotowano także wzrost wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych. Jednak wraz ze wzrostem zaciąganych kredytów, rośnie także ilość dłużników i wielkość ich zadłużenia. Szacuje się, że uśredniona kwota zobowiązań, na jednego zadłużonego wzrosła w stosunku do ubiegłego roku aż o 268 zł.

Niepokojące są wyniki ubiegłorocznego raportu InfoDług, z którego wynika, że w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrosła liczba odnotowanych klientów wysokiego ryzyka, czyli takich, którzy nieterminowo spłacają swoje zobowiązania, wzrosła także łączna kwota zadłużenia, którą szacuje się prawie 2,5 miliarda złotych.

Zadłużenie Polaków można wiązać zarówno z rosnącym modelem życia i finansowania ważnych życiowych inwestycji i częste posiłkowanie się kredytem czy opłacaniem ratalnym. Jednak Polacy mają także problemy z terminowym opłacaniem swoich zobowiązań. Jednak dłużnicy nie mogą liczyć na anonimowość, gdyż informacje o zaległych płatnościach są gromadzone, przechowywane i udostępniane przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Przez to, wszelkie opóźnienia w spłacie należności będą odnotowane i wpłyną na naszą wiarygodność płatniczą. W przypadku nieterminowych spłat należności, możemy mieć problem z zaciągnięciem kolejnych kredytów czy zawarciem korzystnej umowy.

Jednak BIK może być także źródłem pozytywnej historii kredytowej, która może być dużym argumentem przemawiającym na korzyść płatnika. Pozytywna historia płatnicza może być poważnym argumentem w czasie negocjowania najlepszych warunków kredytowych czy ubezpieczeniowych. Rzetelni płatnicy, mogą otrzymać dowód swojej sumienności, w postaci dokumentu BIK Pass.

Cennym źródłem informacji jest też BIG (Biuro Informacji Gospodarczych), będący źródłem informacji dotyczących terminowych spłat zobowiązań wynikających z zawartej umowy, zarówno przedsiębiorstw jak i osób fizycznych. Przy budowaniu historii płatniczej mogą być brane pod uwagę takie elementy jak terminowe opłacanie czynszu, rachunków za multimedia czy też regulowanie stałych zobowiązań – jak np., rachunki za prąd czy gaz. Pozytywną informację gospodarczą, można uzyskać np. tutaj. Zarówno BIK, jak i BIG może być doskonałym źródłem pozytywnej historii płatniczej i udowadniać, że jesteśmy sumiennymi i rzetelnymi płatnikami – co sprawi, że zyskamy większą wiarygodność finansową.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Zadłużenie i kondycja finansowa Polaków, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Kredyty bez bik
  2. Jakie są sposoby pobrania raportu z BIK
  3. Sposób na długi
  4. Planujemy własną finansową przyszłość
  5. Pożyczki pozabankowe alternatywą dla banku
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.