Stopy procentowe a zyski z lokaty

zyski z lokat
  • Sharebar

Jak powszechnie wiadomo zyski z lokat są zależne od poziomu oprocentowania danej lokaty. Warto jednak pamiętać, że poziom oprocentowania może się zmieniać w zależności od występujących na rynku czynników. Kluczowym są decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące wysokości stóp procentowych. Taka sytuacja dotyczy jednak wyłącznie lokat z oprocentowaniem zmiennym. Lokata z oprocentowaniem stałym jest odporna na wszelkie zachwiania i zmiany na rynkach finansowych.

Zmiany stóp procentowych a oprocentowanie lokat

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące wysokości stóp procentowych banku centralnego są niezwykle ważne dla wielu osób. Pierwszą grupą są kredytobiorcy, którzy mają świadomość tego, iż podwyżka stóp procentowych niesie ze sobą droższe kredyty – oczywiście te oferowane w bankach komercyjnych. Z kolei obniżenie stóp procentowych przyczyni się wkrótce do lepszych warunków kredytowych. Druga grupa osób, które z reguły uważnie śledzą decyzje RPP to inwestorzy w lokaty. Dotyczy to zwłaszcza inwestorów w lokaty długoterminowe – oczywiście te o zmiennym oprocentowaniu. Jak wiadomo lokata z oprocentowaniem stałym jest odporna na zmiany stóp procentowych.

Lokaty terminowe, a konkretnie ich oprocentowanie jest ustalane na podstawie wielu czynników. Jak wiadomo instytucje jakimi są banki zarabiają na odsetkach od kredytów udzielonych osobom, przedsiębiorstwom i organizacjom. Jednak w pierwszej kolejności muszą one posiadać środki finansowe, aby móc pożyczać innym. Pieniądze banki otrzymują od osób i firm, a także same pożyczają w innych instytucjach finansowych. Bardzo często jest to sam Narodowy Bank Polski. Dlaczego ma to znaczenie? W momencie podniesienia stóp procentowych bank centralny daje jasny przekaz, że wkrótce pieniądze będą pożyczane „drożej”. Kiedy banki otrzymują od klientów zbyt mało kapitału, muszą podnieść oprocentowanie, by zachęcić do inwestowania. Wynika to z silnej konkurencji na rynku – nie tylko w zakresie lokat, ale także funduszy inwestycyjnych.

Obserwacja rynku kluczem do sukcesu?

Skoro decyzje RPP mają tak duże znaczenie dla sensowności i zyskowności danego rodzaju lokaty, konieczne, a raczej przydatne jest stałe obserwowanie rynku. Chodzi tutaj jednak nie tylko o samo porównanie lokat (służy do tego między innymi ranking lokat), ale o obserwowanie zachodzących zmian, podejmowanych decyzji, a także dostępnych prognoz. Jak wiadomo rodzaj oprocentowania lokaty jest istotny głównie w przypadku lokat o długim terminie swojego trwania. Jeśli spojrzymy na lokaty o krótkim terminie, okazuje się, że kwestia oprocentowania w tym wypadku nie ma aż tak dużego znaczenia. Jeżeli natomiast planujemy otwarcie lokaty o długim terminie, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Jak bowiem wiadomo klasyczna lokata jest skonstruowana w taki sposób, że wcześniejsza niż w umówionym terminie wypłata zdeponowanych środków powoduje utratę zgromadzonych w ramach lokaty odsetek lub przynajmniej ich części. Pomocne w tym wypadku będą przede wszystkim aktualne tendencje rynkowe, a także porady licznych ekspertów i analityków.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Stopy procentowe a zyski z lokat
  2. Stopy procentowe – wpływ na inwestycje
  3. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  4. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
  5. Lokaty strukturyzowane
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.