Stopy procentowe a zyski z lokat

oprocentowanie lokat
  • Sharebar

Oszczędzanie zawsze było, jest i będzie modne. Każdy przecież lubi mieć odłożone trochę funduszy na tak zwaną czarną godzinę, gdyż nigdy nie wiadomo, co kogo w życiu może spotkać i czy nagle nie znajdziemy się przed obliczem nieplanowanych wydatków, utratą stałego źródła dochodu itp. Środki odłożone na koncie zawsze dają poczucie względnego bezpieczeństwa i zabezpieczenia niepewnej przyszłości, jednak warto zadbać o to, by nie leżały tam bezproduktywnie.

Pieniądz lubi na siebie zarabiać i tylko wtedy nie traci na wartości, zatem wypada wziąć sprawy w swoje ręce, zrobić użytek ze zdeponowanych oszczędności i wpłacić je na jeden z produktów oszczędnościowych jakimi są lokaty bankowe.

Nie każdy wie, że pieniądze zdeponowane na rachunku nieoprocentowanym, lub nisko oprocentowanym tracą na wartości. Dzieje się to przy udziale bazowej stopy inflacji, którą ogłasza co miesiąc Narodowy Bank Polski. Wskaźnik ten ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej lokaty bankowej, ponieważ realne zyski osiągniemy jedynie, gdy oprocentowanie lokaty będzie wyższe niż stopa inflacji. Należy jednak mieć na uwadze, iż inflacja jest czynnikiem zmiennym, zatem może się zdarzyć sytuacja, w której przewyższy ona oprocentowanie na jakie ulokowane zostały fundusze i tym samym doprowadzi do utraty wypracowanych odsetek. Jeśli te są odpowiednio wyższe od stopy inflacji, nie ma się czego obawiać, jednak przed dokonaniem wyboru produktu oszczędnościowego, warto dokładnie przeanalizować istniejącą sytuację.

Jedną z form realnego oszczędzania są lokaty bankowe krótko i długoterminowe. Banki dzięki bogatej ofercie swoich produktów oszczędnościowych, dają klientom wiele możliwości wyboru najodpowiedniejszej z nich. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty krótkoterminowe nie przekraczające jednego roku, gdyż klient nie musi na długi czas zamrażać swoich funduszy. Do tego dochodzi mniejsze ryzyko związane z rosnącą inflacją i widmem utraty wypracowanych odsetek, ponieważ w krótszym przedziale czasowym sytuacja taka jest dużo mniej prawdopodobna, niż w przypadku lokat bankowych długoterminowych na 24 czy 36 miesięcy. Alternatywną metodą na oszczędzanie jest konto oszczędnościowe, jednak od lokaty różni się tym, że pieniądze nie są zamrażane na czas trwania umowy z bankiem i w nagłych sytuacjach można z nich w pełni skorzystać, jednak nie warto tego robić, gdyż zablokuje to możliwość zarabiania.

Odpowiedź na pytanie o opłacalność lokat bankowych jest jak najbardziej twierdząca. Da się zarabiać na odsetkach, jednak warto na bieżąco śledzić stopy inflacji i wybierać tylko te oferty, których wartość oprocentowania będzie w bezpieczny sposób przewyższała aktualną inflację. W tym celu warto sięgnąć po aktualny ranking lokat i wybierać spośród tych z możliwym najwyższym oprocentowaniem.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.0/5 (1 oddanych głosów)
Stopy procentowe a zyski z lokat, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  2. Magia lokat
  3. Stałe czy zmienne oprocentowanie lokat?
  4. Oprocentowanie lokat to nie wszystko
  5. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.