Shadow banking – co to takiego?

parabank
  • Sharebar

Shadow banking to w dosłownym tłumaczeniu bankowość cieni. Oferty usług  świadczonych w ramach shadow banking zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Jednak warto przyjrzeć się, co dokładnie kryje się pod tą enigmatyczną usługą, jakie korzyści i zagrożenia ze sobą niesie?

W Polsce trudno jednoznacznie ocenić, czym jest shadow banking. Wynika to z niejednolitości podmiotów w nim uczestniczących. W polskiej nomenklaturze funkcjonuje jako bankowość cienia, szara bankowość lub równoległy system bankowy. Jest to więc zbiór przedsiębiorstw oferujących najrozmaitsze usługi z zakresu finansów. W Polsce są to głownie firmy zajmujące się pośrednictwem kredytowym – usługami pożyczkowymi. Do shadow banking należą te podmioty, które znajdują się poza tradycyjnym systemem bankowym. Nie podlegają tym samym nadzorowi finansowemu, swoją działalność opierając na ogólnych przepisach prawnych, takich jak kodeks cywilny.

Przekleństwo parabanków

Shadow banking, nie bez kozery, budzi skojarzenia braku transparentności, nieprzejrzystości czy niepewności. Konkretyzując podmioty należące do bankowości cienia na myśl przychodzą parabanki, które niejednokrotnie działają na granicy prawa lub nawet poza nim. Afera Amber Gold osłabiła zaufanie do tych podmiotów, jednak nie zawsze ich działania muszą być nielegalne. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z usług tego rodzaju instytucji jest obarczone znacznie wyższym ryzykiem niż usługi oferowane przez tradycyjny system bankowy. Na rozwój shadow banking w Polsce bezpośredni wpływ wywarły obostrzenia Komisji Nadzoru Finansowego, które spowodowały, że część społeczeństwa nie mogła korzystać z usług banków i SKOK’ów.

Klienci shadow baknking

Do korzystania z usług sfery parabankowej zostali zmuszeni Polacy, którzy nie byli w stanie spełnić wymogów banków. Często, mimo niekorzystnych warunków i wysokiego ryzyka, klienci decydowali się na zaciągnięcie pożyczki  w parabanku. Co więcej, do czasu afery związanej z Amber Gold, parabanki funkcjonowały w świadomości społecznej jak tradycyjne banki. Brak pełnego nadzoru i kontroli nad firmami tworzy podstawę do oszustw, które unaoczniła wyżej przywołana afera Amber Gold. Warto wspomnieć, że  w odróżnieniu od klasycznych banków czy SKOK’ów, środki pieniężne ulokowane w parabankach nie są objęte żadną gwarancją, co wiąże się z ich utratą w przypadków bankructwa podmiotu shadow banking.

Wady i zalety shadow banking

Nie ulega wątpliwości, że główną zaletą shadow banking jest to, że gotówkę otrzymujemy do ręki przy minimum formalności. Jednak tu zalety się kończą. Podstawową wadą tego typu bankowości cieni jest podwyższone ryzyko. Co więcej, brak systemu gwarancji środków pieniężnych może doprowadzić do bezpowrotnej ich utraty. Decydując się na usługi parabanków koniecznie należy zachować daleko idącą ostrożność i przezorność.

Dowiedz się więcej na temat shadow banking.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Bankowość prywatna – istotny element bankowości XXI wieku
  2. Pozycjonowanie – co to takiego?
  3. Co to takiego system CRM?
  4. Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego?
  5. Jakie doradztwo finansowe?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.