Programy do wystawiania faktur i rachunków

biznes
  • Sharebar

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, po sprzedaży własnego produktu, zobowiązany jesteś wystawiać nabywcy dokument sprzedażowy. Dokumentem takim może być faktura VAT oraz rachunek (w przypadku osób nie będących płatnikami podatku vat). Nabywca najczęściej będzie żądał od sprzedawcy otrzymania dokumentu sprzedażowego, gdyż jest on potrzebny na przykład przy rozliczaniu podatku VAT.

Departamenty finansowe w większych przedsiębiorstwach posiadają zwykle rozbudowane programy księgowe oferujące m.in. funkcjonalność przygotowania faktur vat. Oprogramowanie to automatyzuje nie tylko generowanie dokumentów sprzedażowych, ale także na przykład prowadzenie magazynu i obsługiwane są zwykle przez przeszkolone osoby. Z kolei w przypadku średnich firm, zakup większego pakietu księgowego najczęściej nie jest opłacalny.

Często stosowanym przez mniejszej wielkości firmy rozwiązaniem jest w takiej sytuacji tworzenie dokumentów ręcznie, na przykład za pomocą oprogramowania Office, bazując na przygotowanym wcześniej wzorcu faktury lub skorzystanie z programu dedykowanego przede wszystkim do wystawiania faktur. Manualne przygotowywanie każdorazowo faktury jest raczej pracochłonne i przy większej ilości dokumentów w miesiącu, jest dość uciążliwe. Okazuje się że, w dłuższym przedziale czasu, rozwiązanie takie nie jest praktykowane. Programy przeznaczone do wystawiania faktur, za stosunkowo niewielką cenę, pozwalają natomiast znacznie skrócić czas poświęcany przez pracownika na wygenerowanie rachunku lub faktury. Możliwość prowadzenia listy kontrahentów z którymi najczęściej współpracujemy, rejestru oferowanych usług, zaawansowana konfiguracja pozwalająca na definiowanie stawek podatku VAT oraz możliwość wykorzystania wielu dostępnych wzorów wyglądu dokumentów, to najczęściej oferowane funkcje tego rodzaju programów. Zaopatrując się w oprogramowanie do wystawiania faktur, należy zwrócić też uwagę czy razem z programem dostarczany jest obszerny podręcznik użytkownika oraz na rodzaje wspieranych przez oprogramowanie faktur (w szczególności, jeżeli prowadzona przez nas działalność wymaga wystawiania nietypowej faktury). Osobną kwestią jest również sposób licencjonowania czy ceny za program.

Dodatkowe informacje w temacie oprogramowania przeznaczonych do wystawiania faktur, przeczytać można na serwisie Finansis.pl.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.4/5 (14 oddanych głosów)
Programy do wystawiania faktur i rachunków, 4.4 out of 5 based on 14 ratings

Podobne wpisy:

  1. Czym jest faktura wewnętrzna?
  2. Wystaw rachunek online
  3. Poszczególne elementy – faktura wewnętrzna
  4. Faktura wewnętrzna – podstawowe informacje
  5. Wystawianie faktur
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.