Praca dziecka a ulga podatkowa

pit
  • Sharebar

Przeciętny Polak to osoba niezamożna. Z tego względu szuka oszczędności, gdzie tylko jest to możliwe, nie tylko wybierając tańsze produkty i rezygnując z pewnych przyjemności, ale również korzystając z przysługujących mu ulg podatkowych. Tych ulg w polskim prawie podatkowym jest dość dużo.

Najbardziej popularna jest oczywiście ulga na dzieci. Większość rodzin posiada pociechy i z racji faktu, że muszą je utrzymywać, a dla państwa wychowują kolejnych płatników podatków, mogą postarać się o ulgę. Jest to również zawoalowana zachęta do płodzenia większej ilości potomstwa, która ma ogromne znaczenie szczególnie dzisiaj, z racji zmniejszającej się ilości urodzeń. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że zarobkowa praca dziecka, nawet tego niepełnoletniego, może być powodem, dla którego rodzic utraci ulgi. Jak w takim razie praca potomka wpływa na rodzicielską ulgę podatkową?

Dochód dziecka, które na przykład dorabia w wakacje, czy po szkole, nie może  być większy niż określona kwota wolna od podatku. Jeśli dziecko przekracza ten próg, rodzic traci ulgi, które wcześniej posiadał z jego tytułu. Wysokość takiej kwoty jest ściśle związana z tym, na bazie jakiej umowy dziecko jest zatrudnione. W przypadku osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę, kwota nie może przekroczyć progu 3200.25 złotych brutto. Jeśli jednak dziecko zawarło umowę – zlecenie, to kwota brutto, którą zarabia wciągu roku, nie powinna przekraczać 3861.25 złotych. Warto pamiętać, że jeśli dziecko zawarło umowę o dzieło na kwotę nie większą niż 200 złotych brutto, to taka suma nie jest opodatkowana, nie liczy się więc do rocznych dochodów pociechy i nie musi ona jej uwzględniać w swoim rozliczeniu podatkowym.

Ta suma bowiem podlega opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym. Rodzice powinni pamiętać o tym i jeśli dziecko pracuje, dokładnie liczyć jego dochody, by mieć świadomość tego, czy w danym roku podatkowym przysługuje im ulga. Warto również zastanowić się czy minimalne przekroczenie takiej kwoty jest opłacalne, jeśli wysokość ulgi przekracza zarobki pociechy. Przekroczenie nawet o kilka złotych sprawia, że traci się prawo do ulgi podatkowej. Zarobek jest więc nieduży, a strata znacząca. Oczywiście do dochodów dziecka wliczają się również inne środki, które na przykład są przez niego uzyskiwanie z tytuły wynajmowania nieruchomości. Wzięcie takich kwestii pod uwagę przed rozliczeniem uchroni przed popełnieniem jakiegokolwiek błędu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Skuteczne metody na kolkę dziecka
  2. Co podać na pierwsze danie dziecka
  3. Wentylator ulga podczas upałów
  4. W co wyposażyć pokój dziecka?
  5. Jak urządzić wygodny pokój dla dziecka?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.