Oszczędzanie na lokacie – czy się opłaca?

lokaty
  • Sharebar

W dobie, kiedy liczy się każdy grosz – każdy ma nadzieję oszczędzić pieniądze, a potem je tak ulokować, by zaczęły same na siebie zarabiać. Dla ludzi odważnych i umiejących przewidywać zmiany zachodzące na rynku kapitałowym dobrym rozwiązaniem jest giełda. Dla bardziej ostrożnych, którzy cenią stały, choć dużo mniejszy zysk, najlepsza będzie lokata. O stałym oprocentowaniu, zawsze pewna, z gwarancją odzyskania kapitału i dodatkiem wypracowanych odsetek. Czy jednak aby na pewno lokaty się opłacają?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przejrzeć dokładnie ranking lokat. Oferowane oprocentowanie lokat wiele powie o ich opłacalności, jeżeli porównamy je z aktualnym stopniem inflacji, ale tylko w chwili, kiedy dokonujemy takiego porównania. Pamiętać należy, że inflacja jest wartością zmienną i nieprzewidywalną. Nie można więc założyć, że zakładając lokatę o oprocentowaniu przewyższającym wartość inflacji tendencja ta utrzyma się, aż do dnia zapadalności lokaty.

Kolejną rzeczą, jaką należy wiedzieć, jest to, że banki podają oprocentowanie w skali roku i jest to wartość brutto. Dokonując stosownych obliczeń można ocenić, która lokata najbardziej się opłaca. Jednak zarabianie na lokacie nigdy nie będzie zarabianiem rzeczywistym. Było tak kiedyś, kiedy na lokacie można było uzyskać w skali roku 10% zysku, jednak czasy te minęły i w tej chwili banki są dużo bardziej oszczędne w oferowanych klientom produktach bankowych.

Oszczędzanie na lokacie jest bardziej chronieniem swoich oszczędności przed inflacją. Pieniądze nigdzie nie zainwestowane, leżące w domu lub powierzone bankowi na rachunku bieżącym tracą na swojej wartości. Oznacza to tyle, że po jakimś określonym czasie za tą samą sumę można nabyć mniej dóbr. Zdeponowanie tych samych środków na lokacie, zamrożenie ich na jakiś okres czasu pozwala uniknąć skutków inflacji, a dodatkowo wypracować pewien, oczywiście dość niski, zysk.

Jeżeli celem jest oszczędzanie w krótkim okresie czasu, bez podejmowania ryzyka, lokata zawsze będzie najlepszym wyborem. Dla wielu ludzi lokata jest sposobem na nie wydawanie pieniędzy z ich równoczesnym pomnażaniem. Dzieje się tak dlatego, że traktują zgromadzone na lokatach środki, jako pieniądze, których w rzeczywistości nie mają. Nie jest to założenie błędne, ponieważ chcąc odebrać należne odsetki, kapitał musi pozostać zamrożony na czas trwania lokaty, czyli tak, jakby go nie było.

Dodatkowo wybierając lokaty terminowe z kapitalizacją odsetek, czyli takie, w których odsetki są doliczane do kapitału i przy odnowieniu, w tym wypadku najczęściej automatycznym, stają się podstawą naliczanie kolejnych odsetek. Jest to sposób na proste, ciągłe i regularne oszczędzanie. Należy jednak pilnować, by lokata nadal pozostała najlepszą lokatą na rynku. Nie można więc do końca zapomnieć o zgromadzonych tam środkach, należy orientować się, kiedy przypada dzień zapadalności lokaty i w tym terminie powtórzyć porównanie lokat, by znów wybrać dla siebie tą najlepszą i najkorzystniejszą.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Potencjalne zyski z lokaty dynamicznej
  2. Czy opłaca się kupować kosmetyki?
  3. W jakiej walucie lokatę?
  4. Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem
  5. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.