O zdolności kredytowej w pigułce

kredyt
  • Sharebar

Marząc o nowym mieszkaniu, czy samochodzie, zdajemy sobie sprawę ,że czasem własne środki pieniężne nie wystarczą. Z pomocą może przyjść nam kredyt. Jakie warunki musimy spełniać, aby go dostać? Kiedy jesteśmy dla banku wiarygodni, a kiedy nie? Czy możemy zwiększyć swoje szanse?

W banku nie ma miejsca na sentymenty. Obietnice, że spłacimy zaciągnięty kredyt nie są tu nic warte. Liczą się jedynie statystyki i dane na postawie, których bank wylicza tzw. zdolność kredytową, czyli nasze realne możliwości na pożyczkę.

Ubiegając się o kredyt, musimy zdać bankowi relacje dotyczące naszych funduszy. Przygotujmy się na bardzo szczegółowe pytania związane z wcześniejszymi pożyczkami oraz wszelkimi dochodami. To właśnie na podstawie tych informacji, bank oblicza, czy nasze wolne środki wystarczą, aby zaciągnąć kredyt, a jeśli tak – w jakiej wysokości.

Nie taka łatwa sprawa
Wydawać by się mogło, że stały dochód gwarantuje nam możliwość zaciągnięcia kredytu. Jednak sprawa nie jest taka prosta. Bank obliczając wszystkie aspekty naszego domowego budżetu, często interpretuje dane na swój sposób. Może się na przykład zdarzyć, że spełniając wymagania finansowe, bank nie udzieli nam pożyczki ze względu na niski wiek. Udając się jednak do innej placówki, ten sam kredyt uzyskamy bez problemu. Można zatem stwierdzić, że jaki bank – takie procedury.

Czyste kalkulacje
Bank jest wścibski. Przygotujmy się na prawdziwą spowiedź bez możliwości zatajenia czegokolwiek, co wiąże się z naszymi finansami. Wysokość czynszu, rachunki, utrzymanie samochodu, alimenty, inne nieruchomości, czy zadłużone karty debetowe, to tylko niektóre z szeregu pytań określających naszą zdolność kredytową. Dodatkowo, od 2010 roku placówki bankowe jeszcze skrupulatniej sprawdzają nasze możliwości finansowe. Jeden z zapisów tzw. Rekomendacji T (przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego) mówi, że suma wszystkich finansowych zobowiązań nie może wynosić więcej niż 50% dochodu. Chyba, że nasze zarobki wynoszą więcej niż średnia krajowa – wtedy jest to 65%.

Chcę zwiększyć swoje szanse!
Mimo coraz ostrzejszych kryteriów przyznawania kredytu, istnieją sposoby zwiększenia swoich szans na jego uzyskanie. Ubiegając się np. o kredyt hipoteczny, zadbajmy o to, aby wcześniej uregulować wszystkie sprawy związane z kartami debetowymi i kredytowymi. Informacje o naszym zaciągniętym limicie, od razu trafiają do Biura Informacji Kredytowej, co jest pierwszoliniową informacją dla banku.
Zdaniem ekspertów finansowych, jeżeli mamy zaciągnięte kredyty w innych placówkach, warto maksymalnie wydłużyć okres ich spłaty. Dzięki temu nasza miesięczna rata może się o wiele zmniejszyć.

Jeżeli jest to możliwe, postaraj się uzbierać więcej do wkładu własnego. Umożliwi to uzyskanie większej kwoty kredytu, a co za tym idzie – nie będziesz musiał wykupywać dodatkowego ubezpieczenia do brakującej kwoty kredytu. Poza tym, dysponując większym wkładem własnym, możesz negocjować z bankiem wysokość marży.

Możesz także wziąć pod uwagę dołączenie do umowy współkredytobiorcy np. rodziców (chociaż osoba współdzieląca z Tobą kredyt nie musi być z rodziny). Innym rozwiązaniem problemów finansowych może okazać się wszelkiego rodzaju pożyczki, dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb.

Więcej informacji na temat zdolności kredytowej znajdziesz na stronie http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/pozyczki/od-czego-zalezy-zdolnosc-kredytowa

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. kredyty w getin
  2. Zalety karty kredytowej
  3. Warto pomyśleć o kredycie samochodowym
  4. Dokumenty do uzyskania kredytu studenckiego
  5. Kredyt samochodowy i jego zabezpieczenia
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.